Zanimljivo je da su članovi porodica koje imaju nekog kućnog ljubimca međusobno povezaniji i mnogo lakše i brže rješavaju konflikte. Isto tako, ljubimci ispunjavaju čovjekovu potrebu za dodirom, nježnošću i maženjem, što posebno nedostaje starijim i usamljenim ljudima.
Istraživanje australijskog instituta Bejker Medikal Risrč, koje je obuhvatilo oko 6.000 ispitanika, pokazalo je da ljudi koji drže kućne ljubimce u prosjeku imaju niži pritisak i nižu vrijednost holesterola u krvi, pa su na taj način manje izloženi riziku od infarkta i ostalih bolesti srca i krvnih sudova.
Ljekovitost mačijeg predenja
Prilikom izbora kućnog ljubimca, oni koji prednost daju mački u odnosu na psa, obavezno ističu mačije predenje. Zaista, taj specifičan zvuk ne samo što smiruje već i vraća u prošla vremena kada je kuća bez mačke i ognjišta bila nezamisliva. Kada smo imali manje materijalnih dobara i više psihičkog mira, vrijeme se činilo beskrajno dugim - dok u šporetu pucketa vatra, u petrolejki podrhtava plamen, napolju vije snijeg, a mačka tiho prede...
Smanjuje stres
Vibracije koje proizvodi mačka dok prede djeluju kao sedativ na čovjekov nervni sistem i tako ga smiruju. Na taj način smanjuju se svakodnevna napetost i nivo stresa.
Međutim, mačije predenje nije uvijek isto. Nakon mnogih istraživanja naučnici su došli do zaključka da se ono razlikuje kada se radi o uživanju ili pak upozorenju vlasnika na određenu bolest. A kada već osjete bolest, njihovo predenje zavisiće i od vrste bolesti, navodi se u jednoj studiji koja se bavi tim fenomenom.
Povoljna za astmatičare
Smatra se da su frekvencije mačijeg predenja blagotvorne i po organe za disanje, od čega najviše koristi imaju astmatičari. Postoje svjedočenja hroničnih astmatičara koji su nabavili mačku upravo radi te bolesti, da su od tada u velikoj mjeri smanjili količinu ljekova. Naravno, uslov je da niste alergični na mačiju dlaku.
Komentari