U postavci su 40 radova sa motivima arhitekture drevnoga grada osjenčene prefinjenim koloritom, figura životinja (konji, labud), ali i ekspresionističkih fantazija, rađeni u različitim tehnikama- od crteža, gvaša, akvarela sa pastelom, do štamparske boje obrađene pod grafičkom presom. Slikar prvi put izlaže u Kotoru, gdje je ovim povodom okupio ljubitelje umjetnosti iz Budve, gdje živi i stvara, ali i kotorsku publiku, koja ga je toplo pozdravila. Vizure drevnog grada i lirske ekspresije mediteranskog kolorita muzikom su ukrasili Jovana Radoman, flauta i Relja Ćalasan, gitara, učenici MŠ Vida Matjan. Bavljenje arhitekturom podrazumijeva postojanje umjetničkog talenta, koji se u vrijeme školovanja brusi slobodnim crtanjem, posmatranjem i prenošenjem subjektivnog viđenja oblika, ambijenta, prostora, ističe Marija Mihaliček, istoričarka umjetnosti. Likovnu poetiku Mladena Suđića karakteriše iskonska vezanost za Mediteran, podneblje u kome je rođen i koje će tematski i koloristički bitno odrediti najveći dio njegovog bogatog opusa, kazala je Lucija Đurašković, istoričarka umjetnosti iz Budve, otvarajući izložbu.
-Karakteristična arhitektura primorskih gradova, posebno Budve, Kotora, Svetog Stefana, njihovih kuća, ulica, riva s barkama, pjaceta, sakralnih objekata, kao i pojedini detalji ruralne radicionalne arhitekture najčešće predstavljaju početnivizuelni impuls koji snagom umjetničkog duhabiva preobražen i transformisan u osoben i jedinstven likovno-estetski prikaz. Problematizujući odnos spoljno pojavnog i duhovno unutarnjeg, Suđić prevashodno izabira akvarel ili gvaš kao tehnike preko kojih će uspjeti da relativizuje čvrstu strukturu pojavnog iskazujući izrazito senzibilnu, lirsko-nostalgičnu prirodu svog bića. Potez podstaknut impresijom gradi kompoziciju čija je struktura znalački podređena valerskim odnosima tonova boje koji sugerišu ritmički sklad, istakla je pored ostalog Đurašković.
Arhitekta po vokaciji, a u srcu umjetnik, Suđić se likovnom stvaralaštvu posvetio nakon penzionisanja. Radio je u Jugoslovenskom građevinskom centru-Beograd, u Industriji „Lola Ribar” i u Privrednoj komori Jugoslavije, (Srbije).
- Crtam dnevno po pet radova, do sada sam stvorio veliki fundus od preko 600 slika, a tematski radim motive Tivta, Budve, Kotora. Ove posvećene Kotoru stvarane su zadnje dvije godine. Kotor je divan, inspirativan grad, jedan od najstarijih u svijetu, fascinira ljepotom i bogatstvom kulture, istorije i graditeljstva, zaliv je nevjerovatan, kaže umjetnik, koji potvrđuje da arhitekte mogu da budu i slikari, ali da slikari ne mogu postati arhitekte.
Kad sam nakon osnovne škole u Budvi završio Srednju tehničku školu arhitektonskog smjera u Podgorici, učio sam slikanje na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu. Nakon toga se slikanjem nisam više bavio 20 godina, da bih poslije penzionisanja počeo da slikam motive ruralne arhitekture, objašnjava umjetnik i najavljuje tematske izložbe Tivta u julu u Galeriji Buća, u Budvi sa motivima stare Budve, a dogodine će na red doći Stara Podgorica, Petrovac i Perast.
(Izvor:Dan)