Arhitekta Slobodan Barišić, projektant obnove crkve Sv. Pavla u Starom gradu Kotoru, zadovoljan je dosadašnjim tokom radova. Sve se odvija onako kako je projektom predviđeno. Crkva će arhitektonski zadržati svoj autentični izgled, ali će nakon revitalizacije imati višenamjensku funkciju, moći će da se koristi kao reprezentativni prostor Opštine Kotor, s tim da njena se unutrašnjost može koristiti za postavljanje izložbi, održavanje koncerata, predavanja, svečanih sastanaka...
Zajedno sa mladim saradnicima konzervatorima kamena Milanom Pantelićem i Stanislavom Antonićem i arhitekticom Zoricom Čubrović iz Uprave za kultura dobra u Kotoru (Zavod za zaštitu spomenika kulture) Barišić, kao vrsni konzervator kamena, radio je rekonstrukciju kamene rozete iz crkve Sv. Pavla, koja je bila u fragmentima oštećena. Oni su je sanirali da može da se ugradi u crkvu, budući da su grubi građevinski radovi uglavnom završeni. U konzervatorskom smislu smo sve to ispoštovali, imali smo sreću da smo našli elemente gotičkih prozora koji su rekonstruisani, čak i mnogih drugih detalja, kaže Barišić.
Radovi na ovoj crkvi su počeli davne 1982. godine, u okviru pomoći Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Beograda, kada smo počeli istraživačke radove i tada je izrađen projekat obnove. Međutim, priliv sredstava je bio veoma ograničen i praktično se ništa nije radilo do prije nekoliko godina, kada je Opština dobila tu zgradu i riješila da je obnovi. Tada su rađena i dopunska istraživanja i na osnovu toga dopuna projekta, (enterijerski projekat). Trajanje finih radova zavisiće od investitora, koga će da angažuje za završne radove, zato što su preostali najfiniji, najsuptilniji radovi, enterijerski to treba obrađivati pedantno, uvoditi instalacije, svjetlo, da sve to bude što manje uočljivo, upadljivo, -objašnjava Barišić u razgovoru za „Dan”.
- Vrlo složeno, ali izuzetno interesantno, projekat je tako zamišljen da se rekonstruiše cjelina crkve iz 16. vijeka, koja je očuvana, da se svi postojeći ostaci crkve iz 13. vijeka inkorporiraju i prezentuju. Zidove i jednu sačuvanu grobnicu ćemo prezentovati u nivou poda, originalni pod i zidove crkve, što je već urađeno na fasadi. Spolja, sa ulice gledano, vidjeće se velika crkva, u okviru koje će biti rekonstruisano pročelje crkve iz 13. vijeka i pouzdano rekonstruisane dvije isposnice, gdje su boravile dominikanke, naglašava Barišić.
Prvobitno je postojala manja crkva iz 1266. godine, bila je uz kuću Pavla Barija koji je i donator izgradnje te crkve u 13. vijeku. Crkveni život u njoj je funkcionisao sve do 16. vijeka kada je dominikanski samostan imao potrebu da poveća gabarite crkve. Ta mala crkva je djelimično srušena i njeni zidovi su iskorišćeni za zidove velike crkve koja je bila u pravcu sjever-jug. U vrijeme Napoleona crkva je pretvorena u magacin, poslije je Austrija pravila neku kasarnu, a između dva rata i poslije Drugog svjetskog rata u prostoru crkve bio smješten ženski zatvor. Tada je podignut ogradni zid, koji zaklanja pogled na crkvu.
Zid ispred će biti uklonjen, a umjesto toga stavićemo jednu transparentnu ogradu, tako da može sa nivoa ulice da se sagledava prilazno stepenište i to pročelje iz 13. vijeka, s tim što u okviru stepeništa postoji konstrukcija „arkosolijuma”- to je lučno završeni element u crkvenoj arhitekturi gdje se nalazi grob – ovdje imamo sačuvan kameni sarkofag, zna se da su tu sahranjeni donatori – Pavle Bari i njegova žena Dobra. To je atraktivno i to će moći da se sagledava kroz tu ogradu, da bude sastavni dio ulice. Ograda je inače pomična, pa za neke prilike može da se pomjera, pojašnjava vrsni konzervator, koji je rukovodilac radova u manastiru Studenica i manastiru Hilandar. Povremeno će dolaziti u narednom periodu, kako bi pratio radove. Njegova saradnja sa kotorskim Zavodom je počela 1982. godine kada je arh. Zorica Čubrović radila crkvu Sv. Mihaila (sadašnji Lapidarijum), a on je radio crkvu Sv. Pavla, dok je dr Milka Čanak Medić, autorka obnove katedrale Sv. Tripuna, tada radila Kolkeđatu - crkva Sv. Marije Koleđate. Milka Čanak-Medić i Zorica Čubrović autorke su knjige o radovima na katedrali.
(Izvor:Dan)