Veganska ishrana može da stopira ishranu tumora proteinima, ali naučnici upozoravaju da prevencija kancera nije tako jednostavna kao što je sama promjena načina ishrane.
Prestanak unošenja amino kisjeline metionina koji se nalazi u piletini, crvenom mesu i ribi, u eksperimentalnim uslovima, smanjio je rast tumora kod miševa. To je učinilo radijaciju i hemoterapiju uspješnijima. Kada su zdravi odrasli ljudi prestali da jedu ovu hranu, naučnici su primijetili promjene u metabolizmu koje mogu da "izgladnjuju" i tumor. Ali, naučnici savjetuju da se istraživanja vezana za uticaj hrane na prevenciju raka moraju uzeti sa velikom dozom rezerve.
Rak ne izaziva samo jedan uzročnik, a isto tako ne liječi se jednom metodom. Jednostavna promjena u načinu života neće mnogo toga promijeniti kada je ova opasna bolest u pitanju.
Kada su primijetili pozitivne rezultate kod miševa, odlučili su da sličnom tretmanu podvrgnu i ljude i maloj grupi ispitanika smanjili su količine metionina koje su unosili prije. Pokazalo se da ima sličan uticaj na metabolizam ljudi. U toku istraživanja oni su konzumirali svježe voće i povrće i cijela zrna žitarica.
To baca novo svjetlo na istraživanja u ovoj oblasti i potencijalno otkrivanje metode koja može da doprinese sprječavanju širenja bolesti i fatalnog ishoda.
Moramo da posvetimo veliku pažnju regulaciji metabolizma, imunog sistema i drugih zaštitnih funkcija u organizmu. Kako se metionin u organizam unosi putem hrane, jer ga on sam ne proizvodi, izbacivanje namirnica koje ga sadrže može da dovede do povećanja šansi za izlječenje. To bi značilo da oboljeli, ali i oni koji žele da rade na prevenciji, treba da jedu voće, orašaste plodove, povrće, mahunarke i žitarice.
B92
Komentari