Na meti napadača su vrlo često bile škole. Zato su pojedini proizvođači osmislili rančeve koji se mogu koristiti kao zaštitni prsluci. Roditelji sve više kupuju ovakve rančeve jer žele da zaštite svoju djecu.
Direktor grupe koja zagovara kontrolu naoružanja u Sjedinjenim Američkim Državama 'Guns Down America' Igor Volsky za list New York Times ističe da smatra da kompanije pokušavaju riješiti problem kojim su se trebali pozabaviti političari.
Potražnja za rančevima je porasla nakon prošlogodišnje pucnjave u školi na Floridi, kao i poslije pucnjava od 3. i 4. avgusta ove godine.
Jednu ovakvu torbu pravi kompanija Armor Me čiji je vlasnik bivši izraelski komandant Gabi Siboni. On je istakao sljedeće:
"Torba je prije svega dizajnirana da izgleda lijepo. U njoj se nalaze paneli koji vas štite od metaka. Povećava vam mogućnost da preživite napad."
Ove rančeve od 2012. godine proizvodi i prodaje kompanija Guard Dog Security. Njen vlasnik smatra da oni "mogu napraviti razliku između života i smrti".
On je ukazao da njihov proizvod zadovoljava stnadard zaštite Nacionalnog instituta za pravdu IIIA. Priznao je da torba manje učinkovita u zaštiti od metaka iz poluautomatskog naoružanja.
Potparolka Nacionalnog instituta za pravdu Moli Timons je kazala da nemaju namjeru da testiraju ili sertifikuju ovaj proizvod.
Reakcije na ovaj proizvod su različite. Dok neki pozdravljaju ovakvu ideju, neki su mišljenja da kompanije na ovaj način žele samo zaraditi od nasilja.
Stanovnik Los Angelesa čija kćerka pohađa srednju školu je za Unilad rekao sljedeće:
"Mislim da su ovakve torbe sjajna ideja... Želio bih da mi neko pokaže koliko su učinkovite prije nego što ih kupim. Vidio sam da se cijenu kreću od 45 do 63 eura. Vjerovatno da se isplati toliko platiti. Ako već dijete mora imati rranac zašto ne bi imalo onaj koji će ga zaštiti? Još nisam definitivno odlučio da li ću ga kupiti, ali ću ozbiljno razmotriti da li cijena opravdava njegovu učinkovitost."
Komentari