Za lijekove realizovane preko recepata u apotekama u prvih šest mjeseci ove godine Fondu zdravstva je fakturisano 20.641.931,33 eura, što je za 4.807.511,59 više nego u istom periodu lani kada je faktuirisano 15.834.419,74 eura.
"Finansijski izdaci za prvih šest mjeseci 2019. u odnosu na isti period prošle godine u privatnim apotekama povećali su se za 2.263.767,61 eura, dok su finansijski izdaci za izdate recepte preko apoteka ZUA "Montefarm-a" povećani za 2.543.743,90 eura", kazao je Vikend novinama PR Amer Ramusović.
Fakturisana vrijednost za lijekove realizovane preko recepta u privatnim apotekama u prvih pola godine, kako je objasnio, iznosila je 7.193.210,75 eura, dok je 2018. ona bila 4.929.443,14 eura.
Fakturisana vrijednost za lijekove realizovane preko recepta u montefarmovim apotekama u prvih šest mjeseci ove godine, kako je rekao, iznosila je 13.448.720,58 eura, dok je u istom periodu prošle iznosila 10.904.976,60 eura.
"Jedan od glavnih razloga povećane potrošnje je veća dostupnost ljekova i bolja snabdjevenost tržišta, prije svega zbog donošenja nove Liste ljekova, koja je u primjeni od marta 2018. godine", smatra Ramusović i naglasio da su i pored povećanja potrošnje, izdvajanja za ljekove po stanovniku u Crnoj Gori značajno niža od izdvajanja u zemljama u okruženju i drugih evropskih država.
Najtraženiji medikamenti u prvoj polovini godine, prema riječima Ramusovića, bio je, kao i prošle godine monopril plus, lijek koji koriste pacijenti sa visokim krvnim pritiskom.
Podaci pokazuju da, kako kaže Ramusović, u Crnoj Gori raste broj oboljelih od malignih, hemato-onkoloških i autoimunih bolesti te da veća dostupnosti ljekova za liječenje tih oboljenja značajno utiče na rast potrošnje na godišnjem nivou.
"To istovremeno znači da je oboljelima od teških bolesti u našoj državi omogućena savremena terapija u liječenju kao i u mnogo razvijenijim državama. Takođe, uključivanjem privatnih apoteka u mrežu zdravstvenih ustanova obezbjeđena je bolja snabdjevenost ljekovima, što je za posljedicu imalo i povećenje izdataka za ljekove", rekao je Ramusović.
On dodaje da je za očekivati da će i u budućem periodu rasti potrošnja ljekova, prevashodno zbog uvođenja novih ljekova neophodnih za liječenje, zbog praćenja svremenih tokova u liječenju i dijagnostici i podizanja kvaliteta liječenja, te će postojati stalna potreba za usklađivanjem budžeta sa stvarnim potrebama za ljekovima.
Dnevne novine
Komentari