Interpol Podgorica za šest mjeseci raspisao 62 potjernice
Ilustracija

Interpol Podgorica za šest mjeseci raspisao 62 potjernice

U toku 2018. godine NCB INTERPOL-a Podgorica raspisano je ukupno 95 potjernica, dok su za prvih šest mjeseci ove godine raspisane već 62 međunarodne potjernice, po zahtjevu crnogorskih pravosudnih organa, kazao je u razgovoru za Vikend novine v.d. načelnika Odsjeka za međunarodnu operativnu policijsku saradnju Interpol Europol SIRENE Dejan Boljević.

Prema njegovim riječima, u Interpolovoj bazi podataka trenutno egzistiraju 292 međunarodne potjernice od IP Podgorica, ali taj broj varira na dnevnom nivou.

“Od trenutno ukupnog broja raspisanih međunarodnih potjernica, oko 198 međunarodnih potjernica je raspisano za crnogorskim državljanima. Na javnom sajtu INTERPOL-a trenutno je objavljeno osam potjernica koje su raspisane od IP Podgorica, od kojih su tri raspisane za crnogorske državljane. Dakle, većina međunarodnih potjernica, ne samo naših već i drugih zemalja, se ne objavljuje na javnom sajtu Interpola jer se ove potjernice koriste za policijsku i sudsku upotrebu u međunarodnoj policijskoj saradnji, a objavljuju se javno u rijetkim slučajevima kada se procijeni da bi javno objavljivanje potjernice doprinijelo pronalasku lica”, kazao je Boljević za Vikend novine.

Tokom 2018. godine, prema njegovim riječima, NCB INTERPOL Podgorica je raspisao ukupno 95 međunarodnih potjernica, od čega je za crnogorskim državljanima od tog broja bilo 68 potjernica.

“U toku 2018. godine po osnovu međunarodnih potjernica Crne Gore, u inostranstvu su ukupno uhapšene 54 osobe (Srbija, Hrvatska, Njemačka, Mađarska, Francuska, Austrija itd), a u prvih šest mjeseci ove godine ukupno je u inostranstvu lišeno slobode 20 lica (Srbija, Njemačka, Francuska, Španija, Belgija itd)”, naveo je Boljević, dodajući da je prošle godine po osnovu inostranih međunarodnih potjernica u Crnoj Gori uhapšeno ukupno 78 lica, dok je u prvoj polovini ove godine lišeno slobode 29 lica.

Tokom 2018. godine, kako je naveo Boljević, realizovano je 85 ekstradicija u Crnu Goru i iz Crne Gore, dok je u prvoj polovini ove godine realizovano 49 ekstradicija u Crnu Goru i iz Crne Gore.

“Najveći broj lica koji se potražuju po potjernicama NCB INTERPOL-a Podgorica lociraju se u zemljama u regionu, najčešće u Srbiji i Bosni Hercegovini, kao i zemljama Zapadne Evrope. Od zemalja Zapadne Evrope izdvojili bi Njemačku i Mađarsku”, kazao je Boljević.

Broj međunarodnih potjernica koje Odsjek za međunarodnu policijsku saradnju INTERPOL Europol SIRNE iz inostranstva zaprimi je, kako je pojasnio Boljević, promjenjiv u svakom periodu, ali u posljednjem mjesecu je najveći broj međunarodnih potjernica raspisan od vanevropskih zemalja.

“Međutim, najviše direktnih zahtjeva za lociranje traženih lica a zasnovanih na osnovu operativnih saznanja da se lica nalaze u Crnoj Gori (ciljane potrage), Odsjek za međunarodnu policijsku saradnju INTERPOL Europol SIRNE dobija od zemalja iz regiona, među kojima najviše iz Srbije a od zemalja zapadne Evrope izdvaja se Njemačka”, naveo je Boljević.

Što se tiče operativnih aktivnosti u kojima učestvuje odsjek na čijem je čelu, Boljevć ističe da učestvuju u skoro svim združenim operativnim aktivnostima.

“Prije svega EUROPOL-a, FRONTEX-a, INTERPOL-a ali i drugih međunarodnih organizacija (SELEC i dr) usmjerenim na suzbijanju teškog i organizovanog kriminala sa međunarodnim elementom: krijumčarenje migranata, oružja, opojnih droga, trgovinama ljudima, a za koje je utvrđeno da imaju uticaja na Crnu Goru ili da bi Crna Gora svojim učešćem mogla dati doprinos tokom realizacije”, kazao je Boljević.

Prvi u svijetu po broju provjera

Prema podacima koji raspolažu, najveći broj raspisanih međunarodnih potjernica od IP Podgorica je iz oblasti imovinskih delikata nakon čega slijede krivična djela iz oblasti zloupotrebe narkotika, krivična djela protiv života i tijela i privrednog kriminaliteta.

“Važan je podatak da je Crna Gora, kao država članica Interpola, i dalje na prvom mjestu u svijetu po broju provjera lica, vozila i dokumenata u odnosu na broj stanovnika, a NCB Interpol Podgorica je u vrhu članica Interpola po broju razmijenjenih podataka sa drugim biroima Interpola. Predstavnik crnogorske policije nedavno je izabran za člana Evropskog komiteta Interpola i on će, u mandatu od četiri godine, u ovom tijelu Interpola zastupati interese Crne Gore i država bivše Jugoslavije”, kazao je Boljević.

Odsjek za međunarodnu policijsku saradnju INTERPOL Europol SIRENE intenzivno sarađuje sa inostranim partnerima u cilju lociranja i lišenja slobode najtraženijih lica sa posebnim akcentom na članove OKG-a.

“S tim u vezi razmijenjen je veliki broj operativnih podataka, organizovani su operativni sastanci i održavana je stalna veza između istražitelja. Kao rezultat svih tih aktivnosti u posljednje vrijeme uslijedila su veoma značajna lišenja slobode visokorangiranih članova OKG-a (ciljane potrage) u inostranstvu, na osnovu podataka koje je drugim biroima Interpola dala crnogorska policija, kao i obrnuto. U inostranstvu je, u posljednjem periodu, realizovano devet lišavanja slobode u okviru ciljanih potraga, dok je kod nas realizovano pet takvih ciljanih potraga za članovima kriminalnih organizacija. Kada govorimo o pripadnicima OKG-a iz Crne Gore, crnogorska policilja potražuje sva ona lica za kojima su ispunjeni zakonski uslovi da se mogu potraživati na međunarodnom planu radi izručenja nadležnim organima Crne Gore, bilo radi izvršenja pravosnažnih presuda ili radi obezbjeđivanja njihovog prisustva u krivičnim postupcima, a za koje postoje saznanja da se ne nalaze više u Crnoj Gori”, kazao je Boljević.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.