„U tom kontekstu – dozvolite da ponovim da civilni sektor kuca na otvorena vrata kada je u pitanju unapređenje ambijenta i okruženja za njegov rad i djelovanje“ – rekao je Marković otvarajući konferenciju „Civilno društvo u Crnoj Gori – kako do povoljnog okruženja za civilno društvo“ koju je organizovao Centar za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO).
Marković je ocijenio da je u njegovom mandatu, kada je riječ o saradnji Vlade sa civilnim sektorom, ojačan normativni okvir; osnažen sistem finansijske podrške i unaprijeđen dijalog sa institucijama.
„To je, između ostalih, prepoznala i Evropska komisija u svom Izvještaju za Crnu Goru iz 2019. istakavši da je 'pravno, institucionalno i finansijsko okruženje u kojem organizacije civilnog društva funkcionišu u cjelini poboljšano'“ – rekao je premijer.
On je podsjetio da je Zakonom o državnoj upravi propisana obaveza organa državne uprave sa nevladinim organizacijama, te da je takav pristup dodatno osnažen donošenjem Uredbe o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija kao i da jeusvojena iStrategija unapređenja podsticajnog okruženja za djelovanje nevladinih organizacija 2018-2020.
„Ovakav pristup dodatno je osnažen donošenjem Uredbe o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija. Takođe je, podsjećam, usvojena i Strategija unapređenja podsticajnog okruženja za djelovanje nevladinih organizacija 2018-2020“ – kazao je predsjednik Vlade.
Ovako postavljen normativni temelj dograđen je sistemom finansijske podrške. Naime, Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o nevladinim organizacijama definisan je novi način finansiranja iz Budžeta, koji je otvorio prostor da izdašnije i transparentno, a u skladu sa prioritetima, podržimo rad nevladinog sektora.
Marković je podsjetio da je prošle godine za nevladine organizacije izdvojeno je 17,5% više sredstava nego 2017. godine uz konkurse posredstvom 13 ministarstva.
„Ove godine 15 ministarstava raspisalo je 33 javna konkursa za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija pri čemu je za tu namjenu opredijeljeno preko 3,5 miliona eura (3,642.947,72)“ – rekao je predsjednik Vlade.
On je kazao da je dijalog posljednji stup saradnje Vlade i civilnog sektora, pored normativnog i finansijskog aspekta.
„Crnoj Gori nije potreban izolovan nevladin sektor, već nevladin sektor spreman da radi u interesu svih građana. Samim tim – nevladin sektor imun na dnevnu politiku i vođenje političkih kampanja na bilo kojoj strani. Da bude oči i uši tamo gdje državni mehanizmi zaštite i kontrole ne dosežu. Da upozorava i popravlja stvari. Samo takav – legitimno i cjelishodno treba da se još snažnije finansira novcem građana. U dijelu institucionalnog dijaloga upravo je konstituisanjem Ministarstva javne uprave po prvi put u Vladi uspostavljena jedinstvena adresa sa koje vodimo ovaj važan dijalog“ – rekao je Marković.
Predsjednik Vlade je poručio da je Savjet za saradnju organa državne uprave i nevladinih organizacija definisan kao svojevrsni forum za rješavanje otvorenih pitanja i problema sa kojima se nevladin sektor suočava te da to tijelo ima potencijal.
„Dakle, u Vladi postoji puna spremnost, a za dijalog su potrebni sagovornici, koji su odgovorni i za njegov uspjeh, ali i za neuspjeh. Isto tako, intenzitet i kvalitet dijaloga ne mjeri se brojem susreta sa predsjedinkom Vlade, već uvažavanjem svih institucija u sistemu koje imaju mandat da taj dijalog vode. Zato, na samom kraju, želim da otvorim i pitanje povjerenja i uvažavanja. Zakoni i procedure se moraju poštovati, sviđali se nekom ili ne, i oko toga nema kompromisa. Ne polovično, ne djelimično, već u potpunosti. Da li su dobri i treba li da ih mijenjamo – izvolite da o tome razgovaramo, i da objektivno prosuđujemo. Ako smo se opredijelili da učestvujemo u procesu kreiranja javnih politika – nema bježanja od odgovornosti. Ne može se, recimo, ignorisati rad u radnim tijelima ili čekati da se određeni procesi završe, da bi se sa vremenske distance ti isti procesi, ostavljeni od strane njihovih aktera, počeli kritikovati. To nije odgovoran i fer pristup“ – rekao je predsjednik Vlade.
Premijer je obraćanje na konferenciji koja je okupila predstavnike nevladinog sektora, državne uprave i diplomatskog kora zaključio stavom da u društvu koje teži dijalogu i napretku, uz iskazanu otvorenost Vlade i njegovu posvećenost, teza da su država i civilni sektor na suprotnim stranama – treba da bude osuđena na poraz, ma odakle dolazila.
„Ponoviću poruku sa početka svog izlaganja – nevladin sektor je partner Vladi i spremni smo da u svakom pogledu tu saradnju snažimo u zajedničkom interesu. Centru za razvoj nevladinih organizacija čestitam jubilej - 20 godina od osnivanja, sa uvjerenjem da ćemo naredni dočekati u još boljem društvenom ambijentu, čemu će pozitivan impuls – uvjeren sam – dati i ova konferencija“ – rekao je Marković.
Komentari