Zauzima svega 44 hektara, a naseljava je, prema podacima iz 2019. godine, svega 799 ljudi, piše Kurir.
Godišnje kroz Vatikan prođe oko 5 miliona turista, a cijela državica je pod zaštitom UNESCO-a i to je još jedna od stvari koje je čine posebnom.
Upoznajte i ostale neobične činjenice o Vatikanu:
-95 posto populacije čine muškarci
Populaciju Vatikana pretežno čine velikodostojnici katoličke crkve i vojska, švajcarska garda koja ga stalno čuva. Svega 5 posto stanovnika čine supruge i djeca vojnika.
-Državljanstvo Vatikana ne može da bude trajno
Dobija se od države Vatikan i ako imate pasoš ove države, ne možete imati nijedan drugi. Izuzetak je papa Franjo, koji je zadržao argentinsko državljanstvo i papa Benedikt XVI, koji je čuvao svoje njemačko državljanstvo.
Pasoš države Vatikan jednak je diplomatskom, a dobija se veoma rijetko. Kada se služba u Svetoj stolici završi, vatikansko državljanstvo se ukida i automatski se dobija italijansko. Ako nemate državljanstvo ove enklave, zabranjeno je da živite u njoj makar i jedan dan. Rijetka djeca koja imaju privilegiju da odrastaju u Vatikanu takođe gube svoje državljanstvo kada napune 18 godina ili ranije ako njegovi roditelji izgube pravo na njega.
-Čitava država je pod zaštitom UNESCO-a
Vatikan je jedina država koja je u potpunosti pod zaštitom UNESCO-a. Svaka zgrada u ovoj zemlji smatra se građevinom od značaja.
-Fotografisanje i normalan govor zabranjeni su u Sikstinskoj kapeli
Sikstinska kapela jedan je od glavnih razloga posjete Vatikanu velikog broja turista. Čak i oni koji su vidjeli pola svijeta ostaju fascinirani njenom veličinom i beskrajnim izgledom. Ali, u ovoj zgradi dozvoljeno je samo gledanje i šaputanje. Fotografisanje i glasni govor se kažnjavaju, a za red u Sikstinskoj kapeli zaduženi su radnici posebno plaćeni za to. Ponekad ćete i u potpunoj tišini čuti da radnici govore "Tišina!", preventive radi.
-Na Veliki petak možete da vidite papu kako leži nasred crkve
U pitanju je ceremonija koja se naziva "Hristove muke", koja počinje tako što papa, odjeven u crveno, legne ispred oltara licem nadolje, dok sveštenici kleče iza njega. U ovom trenutku svi se mole u potpunoj tišini, a zatim se molitva izgovara naglas.
-Da bi žena živjela u Vatikanu, mora da se uda za švajcarskog gardistu
Postoji nekoliko žena koje mogu da rade u Vatikanu (radio stanica i novine), ali biti državljanka Vatikana gotovo je nemoguće. Jedini način je da se žena uda za pripadnika švajcarske garde, jedinu vojsku koja čuva Vatikan. Ali, ni to nije tako jednostavno - gardista može da se oženi samo ako dobije posebnu dozvolu i isključivo ako je već dobio čin desetara. I buduća mlada mora da dobije dozvolu Vatikana za brak. Zanimljivo je i da švajcarska garda zapošljava samo neoženjene muškarce.
-Jedina država sa nultom stopom nataliteta
Ovo se lako može objasniti činjenicom da u Vatikanu ne postoji porodilište. Bebe ove enklave na svijet dolaze u rimskim bolnicama.
-Vatikan ima svoju ambasadu u Italiji
Ovo je takođe jedinstveno kod Vatikana - ima svoju ambasadu u državi u kojoj se i sam nalazi. Iako je zapravo država u državi, Vatikan ne dozvoljava da ga predstavljaju "strani" ljudi. Zato Italija i Vatikan imaju mnoštvo ugovora i sporazuma.
-Ima pumpu sa najjeftinijim gorivom u Italiji
Cijene goriva na vatikanskoj pumpi su san svih Italijana, ali mogu da joj pristupe samo posebno označena vozila.
-Najpopularnija pošta na svijetu
Vatikanska pošta smatra se jednom od najboljih na svijetu. U njoj nema gužve, nema kašnjenja, pa neki Italijani preferiraju da svoja pisma šalju preko nje. Najveći broj pisama na cijelom svijetu poslato je baš iz ove pošte - godišnje se pošalje 2,5 miliona pisama, 7 miliona razglednica i 20.000 paketa.
-Vatikanske prodavnice ne znaju šta je porez
Zbog toga što nema poreza, kupovina u vatikanskim prodavnicama je oko 25 posto jeftinija, a ovo pravilo odnosi se na prehrambenu robu, ali i skupocjeni alkohol, brendiranu odjeću i obuću. Nažalost, obični ljudi ne mogu ni da dođu do ovih radnji, one su na raspolaganju samo i isključivo stanovnicima Vatikana.
-Najkraća željeznica na svijetu
Vatikanska pruga duga je svega 914 metara, od kojih samo 304 prolazi kroz teritoriju Vatikana. Ranije ju je koristio samo papa za svoja putovanja u Rim, ali nedavno je na raspolaganju i turistima.
-Biblioteka sa skoro 2 miliona knjiga
Vatikansku biblioteku osnovao je papa Sikstus IV još u 15. vijeku, a ona se i danas puni novim naslovima. Danas sadrži oko 1,6 miliona štampanih knjiga, 150.000 rukopisa, 8.300 inkunabula (prve štampane knjige), više od 100.000 gravura i mapi, i 300.000 novčića i medalja. Svake godine biblioteka postaje bogatija za 6 hiljada novih naslova.
-Bazilika svetog Petra u Vatikanu jedna je od najvećih katoličkih crkava na svijetu
Izgradnja Bazilike svetog Petra počela je još sredinom 16. vijeka i gradila se punih 120 godina. Dugačka je skoro 220 metara, široka više od 150, a visoka čak 133 metra. Glavna prostorija može da primi oko 15.000 ljudi, a sa okolnim sobama i do 80 hiljada. Danas je druga najveća katolička crkva na svijetu - sa prvog mjesta ju je pomjerila Bazilika Gospe od mira na Obali Slonovače, izgrađena 1989. godine
Komentari