Potukli se đaci u Osnovnoj školi, jedan završio u Hitnoj
Ilustracija

Potukli se đaci u Osnovnoj školi, jedan završio u Hitnoj

Prošle srijede u Hitnu pomoć dovedeno je dijete sa povredama iz Osnovne škole “21. maj”, koje je nakon pregleda upućeno u Dječju bolnicu, saznaju Dnevne novine.

Naime, dvanaestogodišnjeg dječaka su u prostorije Hitnu pomoć doveli roditelji, koji su medicinskom osoblju kazali da se radi o vršnjačkom nasilju. Iz Hitne pomoći, kako saznaju Dnevne novine, poziv je upućen policiji, koja je od roditelja uzela izjavu.

“Upravi policije je prijavljen događaj u kojem je jedan maloljetnik drugom nanio lake tjelesne povrede. Utvrđeno je da nije riječ o vršnjačkom nasilju, već o izdvojenom slučaju konflikta između dva učenika”, rekli su Dnevnim novinama iz policije.

Iz Osnovne škole “21. maj” Dnevnim novinama su kazali da su se dječaci sukobili van škole, kod pekare.

“Utvrđivanje činjenica je u toku, napominjemo da je škola obavijestila Centar za socijalni rad i preduzela sve mjere iz svoje nadležnosti”, kazali su iz ove ustanove.

Centru bezbjednosti Podgorica je, kako su naveli iz policije u odgovoru Dnevnim novinama, 18. septembra protiv maloljetnog lica u ime svog sina, koji je takođe maloljetan, prijavu podnio G.R. i priložio medicinsku dokumentaciju.

“Na velikom odmoru van dvorišta škole ’21. maj, nakon kraćeg verbalnog konflikta, jedan učenik je fizički napao drugog. Od maloljetnog lica je prikupljeno obavještenje na navedene okolnosti i utvrđeno da se radi o izdvojenom slučaju, a ne o vršnjačkom nasilju. O događaju je obaviješten nadležni državni tužilac”, pojasnili su iz policije.

Vršnjačko nasilje se, kako dodaju, po definiciji odnosi isključivo na one slučajeve u kojima jedan ili više maloljetnika, fizički ili psihološki moćniji, maltretira vršnjaka, a da takvo ponašanje prethodno nije ničim isprovocirano.

“Prisutna je namjera da se nanese povreda, kao i ponavljanje ovakvog obrasca ponašanja više puta”, kazali su iz policije.

Prošle godine je nevladina organizacija Juventas objavila rezultate istraživanja “Vršnjačko nasilje u Crnoj Gori, kako do efikasnog rješenja i prevencije problema”, prema kojima je 24,8 odsto učenika osnovnih škola doživjelo neki oblik te vrste nasilja. Dakle, tokom 2018. godine svako peto dijete u osnovnim školama je doživjelo neki vid vršnjačkog nasilja, uglavnom verbalnog.

Na konferenciji je tada ocijenjeno da ne postoje adekvatni mehanizmi za prepoznavanje i reakciju na vršnjačko nasilje koje je sve prisutnije.

U srednjim školama, 24 odsto učenika navelo je da je imalo iskustva sa vršnjačkim nasiljem.

Podsjetimo, Ministarstvo prosvjete je, zajedno sa Upravom policije, formiralo Komisiju o vršnjačkom nasilju.

Na pitanje koliko često se plaše da će ih neko od njihovih vršnjaka maltretirati, 21 odsto učenika u osnovnim školama odgovorilo je da se plaši, dok je taj procenat u srednjim školama 24,4 odsto.

Prema rezultatima istraživanja 15,9 odsto učenika osnovnih škola ponašalo se nasilno prema nekom vršnjaku tokom prošle godine.

Kako se navodi, u istom peridu, 20,5 odsto učenika srednjih škola odgovorilo je potvrdno na pitanje da li se ponašalo nasilno prema nekom od učenika.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.