U okviru IPA Interreg projekta “WELCOME” - program prekogranične saradnje za Italiju, Albaniju i Crnu Goru, koji realizuju Univerzitet Crne Gore - Institut za biologiju mora i Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom tokom jesenjeg perioda 2019. godine je sprovedena peta terenska aktivnost vezana za sakupljanje otpada na unaprijed definisanim transektima na plažama u Budvi, Herceg Novom i Ulcinju.
U Institutu za biologiju mora je sprovedena detaljna kategorizacija, procjena količine i vrste otpada i to u skladu sa međunarodno standardizovanim protokolima i metodologiji zasnovanoj na Okvirnoj direktivi o morskoj strategiji (MSDF).
"U Ulcinju je sakupljeno ukupno 469 komada otpada ukupne težine 1.122 kg. U Budvi su sakupljeno 405 komada otpada ukupne težine 6.1 kg, dok je u Herceg Novom sakupljeno 1052 komada otpada ukupne težine 3.2 kg.
Dominantan otpad na svim transektima je bila plastika. U Ulcinju je 89.5% sakupljenog otpada pripadalo plastici, u Budvi 53.6%, dok je u H. Novom 68.15% otpada pripadalo plastici. Preostali otpad na sve tri plaže se uglavnom sastojao od metala,obrađenog drveta I papira. U Ulcinju ove tri kategorije su imale udio od 7.5%, u Budvi 34.8% i u H. Novom 27%", saopšteno je.
Izdvojeno je i 20 dominantnih kategorija na sve tri plaže.
"Na prvom mjestu su bili filteri od cigareta sa ukupnom brojnošću od 554 komada. Na drugom mjestu su bila pakovanja od čipsa, smokija i raznih slatkiša sa ukupnom brojnošću od 145 komada, dok su na trećem mjestu bili razni papirni djelovi sa ukupnom brojnošću od 125 komada. Pored ove tri kategorije najčešće vrste čvrstog otpada na plažama su bili: metalni čepovi, plastične slamčice i kašičice, štapići od sladoleda, štapići za uši, plastične čaše i poklopci, vlažne maramice, štapići od lizalica, staklene flaše", saopšteno je iz Instituta.
Aktivnosti sakupljanja i kategorizacije otpada na plažama crnogorskog primorja će biti nastavljene i tokom zimskog perioda 2019. godine.
Komentari