Zdravstveni radnici u Indiji i Ugandi biće opremljeni pametnim telefonima i tablet računarima koji koriste analizu podataka, mape rizika i društvene mreže kako bi spasavali živote majki i novorođenih beba.
Projekat vrijedan 100 miliona dolara finansiraće filantropska Rokfeler fondacija, Svjetska zdravstvena organizacija, UNICEF, Svjetska banka i drugi. Proširiće se na još 10 zemalja u cilju sprječavanja smrti kod prerano rođenih beba, a obuhvatiće 6 miliona majki i beba do 2030. godine.
"Plan je da se zdravstvenim radnicima omogući pristup skupim bazama podataka i alatima koji će im pomoći da prikupe znanje potrebno kako bi se fokusirali na zajednice i porodice koje su izložene najvećem riziku", rekao je Radž Šah, predsjednik Rokfeler fondacije, koja je glavna na ovom projektu i doniraće 60 miliona dolara od ukupno 100.
Ovaj projekat pomoći će u kreiranju mape sa ugroženim kategorijama kako bi se zdravstvenim radnicima pomoglo da na vreme i brže dođu do majki i dece kojoj treba pomoć, ali i da koriste neke nemedicinske podatke kao što su informacije o klimi i društveni trendovi u predviđanju i pripremi unapred za neke epidemije ili hitne slučajeve.
"Prije samo par godina, zdravstveni radnici nisu imali pravu tehnologiju. Uglavnom su radili naslijepo. Danas većina njih ima pametne telefone sa podacima i softverskom tehnologijom sa kojom mogu da rade mnogo bolje", dodao je Šah.
Iako je sada briga o majkama i djeci daleko bolja, još jedna beba ili majka umru na svakih 11 sekundi negdje u svjetu, piše Onlinearticles.net. Procenat smrti majki je i dalje skoro 50 puta veći u supsaharskim zemljama nego u bogatim zemljama, a njihove bebe imaju 10 puta veći rizik od smrti u prvim mjesecima života.
Komentari