Saradnja crnogorskih i britanskih arheologa: Sondažna istraživanja u avgustu
Crvena stijena

„Kasno-pleistocenski i rano-holocenski lovci"

Saradnja crnogorskih i britanskih arheologa: Sondažna istraživanja u avgustu

CETINJE – V.d direktora Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore Đorđije Vušurović i šef Odjeljenja za arheologiju i konzervaciju Škole istorije, arheologije i religije Univerziteta u Kardifu dr Dušan Borić dogovorili su nastavak saradnje u okviru projekta „Kasno-pleistocenski i rano-holocenski lovci i sakupljači u sjeverozapadnoj Crnoj Gori“.

Na sastanku koji održan na Cetinju, dogovoreni su elementi saradnje i potpisivanje ugovora od strane McDonald Instituta za arheološka istraživanja Univerziteta u Kembridžu, Centra za kulturu u Nikšiću, Škole istorije, arheologije i religije Univerziteta u Kardifu, Filozofskog fakulteta u Beogradu i Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore. Precizirano je da se projekat „Kasno-pleistocenski i rano-holocenski lovci i sakupljači u sjeverozapadnoj Crnoj Gori“,kao vrlo značajan za proučavanje kasnog pleistocena i ranog holocena u Crnoj Gori, ne ograničava samo na sjeverozapadni dio Crne Gore, već će se usmjeriti na proučavanje ovog perioda na čitavoj teritoriji države Crne Gore. Na sastanku su, takođe, precizirani detalji oko arheološke kampanje, koja će biti realizovana u avgustu mjesecu tekuće godine.

Ovo doživljavamo kao svojevrsan vid priznanja i afirmacije našeg Centra. Sa zadovoljstvom ističem uvjerenje da smo, na osnovu ovog i drugih međunarodnih projekata koje realizujemo sa renomiranim subjektima iz oblasti arheologije i konzervacije, i van granica Crne Gore prepoznati kao referentna i vodeća institucija u ovim oblastima u našoj državi – kazao je v.d. direktora Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore Đorđije Vušurović.

Da podsjetimo, projekat „Kasno-pleistocenski i rano-holocenski lovci i sakupljači u sjeverozapadnoj Crnoj Gori“ zajednički realizuju Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore, McDonald Institut za arheološka istraživanja Univerziteta u Kembridžu i Centar za kulturu u Nikšiću. U sklopu tog projekta, prošle godine su rađena sondažna arheološka istraživanja u pećinama, koje se nalaze na teritoriji opštine Nikšić. Istraživane su Pećina Sirbaba u Gornjoj Trepči, Vasilička pećina u Vasiličkoj glavici, Pećina Rašulja 1, Pećina Rašulja 2, Vrbnička pećina u Presjeci, Mamina pećina u Jasenovom polju i Pećina Šabanovačka u Lukovu.

(Izvor:Pobjeda)