Nekoliko je simptoma koji upućuju na to da treba posjetiti stručnjaka.
Noćna vožnja
Skoro 60 odsto svjetske populacije zahtjeva korekciju vida. Ali, dobra je vijest da je 80 odsto vizuelnih poteškoća moguće izbjeći i ispraviti. Promjene u vidu zapazimo tek tokom vremena, čak i kad su one sitne ili postepene. Redovni očni pregled ključan je za rano dijagnostifikovanje bolesti oka i korekcije vida.
Za većinu odraslih osoba prvi znak da se vid mijenja je otežana noćna vožnja. Kad vozite noću, obratite pažnju na to možete li jasno da vidite druge autumobile i saobraćajne znakove. Ako vam noću svjetla jako smetaju, ne možete da vidite znakove ili imate poteškoće prilikom razlikovanja objekata, kontaktirajte oftalmologa.
Opšte zdravlje, od ishrane do navika spavanja, može da utiče na oči. Ukoliko su vam nedavno dijagnostikovali dijabetes, lupus, poremećaj štitne žlijezde ili neko drugo stanje koje može da utiče na oči, morate da počnete da se brinete za vid i da se posavjetujte sa oftalmologom.
Očni pregledi ne identifikuju samo promjene vida nego oftalmologu daju priliku da procijeni zdravlje očiju i kapaka. Iako se neke infekcije povuku same od sebe, mnoge su zarazne i postoji mogućnost od trajnih posledica. Ukoliko osjećate svrab, primijetili ste crvenilo – vrijeme je za pregled, piše Dnevni avaz.
Tačke i aure
Smetnje dok gledate – uz tačke i aure, možete da primijetite i male plutajuće čestice. Ukoliko se to dogodi iznenada, ovakve smetnje mogu da upućuju na odvajanje mrežnjače ili na druge ozbiljne probleme sa mrežnjačom pa idite hitno na pregled.
Ako nemate nijedan od simptoma, vid provjeravajte barem jednom u dvije godine. U slučaju dijabetesa u porodici, glaukoma ili drugih naslednih stanja, vid bi trebalo proveravati češće.
Komentari