Prema informacijama iz apotekarske ustanove Montefarm, 22.700 doza vakcina protiv gripa je trebalo da stigne 15. oktobra, ali se očekuju tek krajem ovog mjeseca.
Prošle godine je u Crnoj Gori od virusa gripa preminulo 28 građana.
Iz Instituta za javno zdravlje saopštili su da je na osnovu uvida u elektronsku bazu podataka u Crnoj Gori, u toku 41. nadzorne sedmice 2019. godine (period od 7.10. do 13.10.2019) registrovano pet osoba sa simptomima nalik gripu, dok je tokom prve sedmice nadzora evidentirano troje oboljelih.
“Vakcina protiv sezonskog gripa još nije stigla, a prema informacijama kojima raspolažemo, očekuje se u posljednjoj nedjelji oktobra. Distribucija vakcine zdravstvenim ustanovama u Crnoj Gori će početi istog dana po prispijeću u skladu sa planiranim količinama od strane zdravstvenih ustanova. Vakcinacija će početi u skladu sa preporukama Instituta za javno zdravlje (IJZ)”, navode iz Montefarma.
Tenderom za vakcine protiv gripa je predviđeno da maksimalan rok isporuke bude 15. oktobar i da se njihova isporuka izvrši tog dana odjednom.
“Nedostatak vakcine protiv gripa može dovesti do ugrožavanja zdravlja i života građana, pa je neophodno da se postupak javne nabavke sprovede u što kraćem zakonom dozvoljenom roku”, navodi se u tenderskoj dokumentaciji.
Iz Instituta ističu da su svi oboljeli od bolesti sličnih gripu (ILI) u izvještajnoj nadzornoj sedmici registrovani među odraslim osobama starosne dobi od 20 do 64 godine (pet oboljelih), što predstavlja incidenciju 0,8/100 000.
Ugroženi hronični bolesnici
Iz Instituta navode da su grupe stanovništva kojima se preporučuje vakcinacija sve osobe starije od šest mjeseci sa hroničnim oboljenjima respiratornog sistema, kardiovaskularnog sistema i bubrega, osobama koje se liječe od metaboličkih poremećaja (kao što je šećerna bolest), licima sa smanjenom funkcijom imunološkog sistema uključujući i lica sa HIV/AIDS-om, kao i osobama koje imaju transplantirane organe i/ili ćelije.
“Neophodno je da se vakcinišu i sve osobe starije od 65 godina, hronično oboljeli koji žive u kolektivnom smještaju, zdravstveni radnici i njihovi saradnici, a naročito je bitno da budu vakcinisani zaposleni na odjeljenjima intenzivne i neonatalne njege kao i zaposleni u stacionarima za hronično oboljela lica. Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) preporučuje vakcinaciju trudnica (u saglasnosti sa ljekarom)”, navode u saopštenju.
Komentari