Balkansko arhitektonsko bijenale u Beogradu: Suživot između luka i gradova
Ilustracija

Transformacija waterfronta na Mediteranu

Balkansko arhitektonsko bijenale u Beogradu: Suživot između luka i gradova

BEOGRAD – Prvo Balkansko arhitektonsko bijenale (BAB) počinje danas u beogradskom umjetničkom paviljonu „Cvijeta Zuzorić“. U konferencijskom segmentu bijenala svoj rad predstaviće crnogorska arhitektica Sonja Radović-Jelovac.

Rad sa naslovom „Prema održivoj transformaciji waterfronta na Mediteranu i u Crnoj Gori“ mr Sonja Radović Jelovac predstaviće sjutra, u 13.30 sati.

Lokalni identitet

U svom istraživanju crnogorska arhitektica se fokusirala na definisanje modela za održivu transformaciju waterfronta u Crnoj Gori, kako bi se crnogorska obala integrisala i kontekstualizirala sa basenom Mediterana, povratio i otkrio njen lokalni identitet.

-Marine, luke i riječni gradovi mogu se smatrati laboratorijima za proces urbane obnove u smislu stanovanja, prevoza, javnih prostora i kvaliteta životne sredine. Istraživanja sam fokusirala na njihov nastanak, transformacije i mogućnosti da se regeneriše u održivom ključu, od scenarija transformacija i razvojnih strategija, do aktivnosti i smjernica za projketovanje kao mogući modelurbanog razvoja i transformacije životne sredine – kaže Sonja Radović-Jelovac.

Nakon proučavanja međunarodne scene o ovoj temi, ona je istraživanje fokusirala na tri studije slučaja iz stvarnog urbanog razvoja waterfront-a u Crnoj Gori, koje su trenutno u procesu transformacije. Izbor studija slučaja identifikovala je na međunarodnom nivou, u skladu sa glavnim „sastojcima“ za održivi suživot između luka i gradova, a za trajni uspjeh u procesima regeneracije waterfronta.

- Sada, proširena i razvijena u globalnim dimenzijama, uključujući i velike gradove, ali i srednje i male gradove na svim geografskim širinama i kontinentima, regeneracija waterfronta je u mnogim slučajevima polazište za obnovu i samog grada, kao i njegovo preseljenje u međunarodni kontekst – konstatuje mr Sonja Radović-Jelovac.

Crnogorskom obalom

U izlagačkom dijelu Bijenala, projektanstki biro „Studio Synthesis architecture&design“ iz Podgorice, čiji je direktor mr Sonja Radović-Jelovac, predstaviće niz interesantnih projekata, rađenih proteklih godina a odnose se na razvoj kontaktne zone obale i mora na crnogorskom primorju, pješačkih promenada koje artikulišu čitavu našu obalu.BAB Plakat 209x300 Balkansko arhitektonsko bijenale u Beogradu: Suživot između luka i gradova

-Presjek se interpretira na različite načine. Mi smo prikazivali presjek kroz crnogorsku obalu. Prikazujući njenu različitu morfologiju i konfiguracije. Prikazali smo mirnu liniju presjeka u Ulcinju, strme linije presjeka u Baru i Tivtu – ističe mr Sonja Radović-Jelovac.

Povezivanje i razmjena

Ideja Balkanskog arhitektonskog bijenala je nastala iz potrebe za povezivanjem unutar regiona i razmjenom iskustava i ideja na polju arhitekture. Bijenale obuhvata izložbu, konferenciju i paviljonski segment. Na izložbi učestvuju arhitekte iz Bugarske, Makedonije, Grčke, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije i Albanije, dok je konferencija otvorena za sve koji se bave arhitekturom. Balkansko arhitektonsko bijenale obuhvata izlaganje radova arhitekata i arhitektonskih biroa na žiriranoj izložbi i naučni skup. Tema izložbe prvog BAB-a je „Presjek“ (INTERsection). Radove koje je odabrao stručni žiri biće izloženi u paviljonu „Cvijeta Zuzorić“ na panoima veličine 70 x 100 centimetara. Izložbe je otvorena do 9. juna. Konferencijski dio počinje danas i traje do 26. do 28. maja. Tema je „Uloga grada u savremenim društvima“.

(Izvor:Pobjeda)