U toku je evakuacija osam osoba iz dva domaćinstva Nikolića u selu Broćanac kod Nikšića, gdje je najsloženija situacija koju je prouzrokovalo nevrijeme,prenosi RTV Nikšić.
Načelnik Službe zaštite i spašavanja Veselin Gardašević rekao je da se njihova ekipa u popodnevnim satima vratila u Broćanac kako bi čamcem prevezla ljude kod rodbine u Nikšić.
”Dobili smo veći čamac od Direktorata za vanredne situacije, sa kojim smo u stalnom kontaktu, i naša ekipa otišla je ponovo u selo kako bi ovog puta evakuisala žitelje iz najugroženijih kuća”, rekao je Gardašević agenciji MINA.
U tom krševitom i bezvodnom selu desetak kuća je odsječeno od puta, jer su brojne doline napunjene vodom u visini i više od deset metara, što ne pamte ni najstariji mještani.
Jedan od mještana Darko Nikolić rekao je da voda neprestano raste i da im je prvi sprat kuće od jutros pod vodom, a plaše se da će voda svaki čas prodrijeti i na gornji sprat.
Prema riječima Nikolića, poplavljene su i kuće njegovih stričeva Dragiše i Milorada, kao i susjedne kuće i pomoćni objekti.
I u selu Crnodoli voda je više od pola metra prodrla u kuću Dušana Markovića, kao i u pomoćne objekte odakle moraju evakuisati istoku.
U selu Miločani brojna domaćinstva i pomoćni objekti pod vodom su zbog izlivanja nabujalog Miločanskog potoka, a tamošnje područno odjeljenje osnovne škole „Ivan Vušović“ od ponedjeljka ne radi.
Padavine su oslabile u popodnevnim satima, ali je i u Mokroj Njivi, Glibavcu, Brezoviku, Gornjem Polju i Rastovcu situacija i dalje veoma teška, jer se voda približila ili prodrla u dio kuća i objekata.
Saobraćaj je ponovo prekinut od Dukla preko Brezovačkog mosta zbog izlivanja rijeke Zete.
Voda u Nikšiću je i dalje zamućena i preporučuje se njeno prokuvavanje.
Obilne padavine, kakve se odavno ne pamte u kolašinskom kraju, dovele su do izlivanja plahovitih plansinskih rijeka Plašnice, Pačinje, i Tare, koje su se izlile i ugrozile veliki broj stambenih objekata.
Foto: Opština Kolašin
Kako je saopštio predsednik opštine Kolašin Milosav Bato Bulatović, situacija je toliko ozbiljna da je u pomoć pozvan Direktorat za vanredne situacije.
"Na terenu je sva raspoloživa mehanizacija, a svojim mašinama su u pomoć priskočili i vlasnici privatnih firmi. Građani kojima imovina nije ugrožena pomažu svojim sugrađanima, a na terenu su pripadncii Službe spasavanja, Vojske i policije. Vodi se velika bitka sa vodenom stihijom", kaže Bulatović za Novosti.
Prema njegovim riječima, ugroženi su objekti u naseljima Mekića Polje, Gornji i Donji Pažanj, i objekti i imanja u Blatini, Bistrici, Sjerogoštu i Lugovima.
Situacija na ugroženim područjima zahtijeva višednevni neprestani rad pripadnika službi zaštite i spašavanja, komunalnih i drugih službi u jedinicama lokalne samouprave, kažu iz Direktorata.
"Shodno stalnoj komunikaciji sa kolegama iz Republike Albanije, te najavama da će u narednih 48 sati na području Albanije, čije vode gravitiraju u slivu rijeke Bojane doći do velikih kišnih padavina, potencijalno je moguće usložnjavanje situacije u dijelu priobalja Skadarskog jezera i rijeke Bojane", saopšteno je.
Direktorat za vanredne situacije MUP-a apelovao je još jednom na građane da usklade svoje aktivnosti sa meteorološkom situacijom, kao i da se pridržavaju uputstava koje dobijaju od nadležnih državnih i opštinskih organa.
Komentari