"Zvanično smo obaviješteni da vlada Gane smatra da je njena odluka iz 2012. godine da prizna jednostrano proglašenu nezavisnost Кosova bila preuranjena i da je to priznanje i uspostavljanje diplomatskih odnosa predstavljalo kršenje Helsinškog dogovora, kao i fundamentalno kršenje Rezolucije 1244 Saveta bezbjednosti UN", rekao je Dačić.
Šef srpske diplomatije zahvalio je vladi Gane zbog ove odluke, "koja je utemeljena na me]unarodnom pravu, Povelji Ujedinjenih nacija, kao i činjenici da je u toku proces čiji je cilj rješavanje ovog pitanja, koji Gana podržava".
"Odluka vlade Republike Gane da povuče priznanje Кosova još jedna je potvrda naše politike traženja rješenja kroz dijalog i kompromis, uz neizostavno učešće Srbije u tom procesu", izjavio je Dačić i dodao da jednostrana rješenja nisu put ka miru i stabilizaciji prilika, što je i vlada Republike Gane potvrdila ovom odlukom.
Dačić očekuje da će ova odluka ohrabriti i neke druge članice UN da preispitaju svoje odluke i povuku priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti Кosova.
"Republika Gana je najveća država koja je do sada povukla priznanje Кosova i Metohije i njena odluka je veoma važna u međunarodnim okvirima, imajući u vidu veličinu i politički uticaj te zemlje.Tu odluku doživljavamo i kao izraz prijateljstva prema Srbiji, koje vuče korijene još iz perioda osnivanja Pokreta nesvrstanosti, jer su među osnivačima Pokreta bili i predsjednici Tito i Nkrumah", rekao je Dačić.
Ministarstvo spoljnih poslova i regionalnih integracija Gane u saopštenju je objasnilo da je Gana 2012. godine odlučila da prizna Kosovo kao nezavisnu i suverenu državu, i nakon toga uspostavila diplomatske odnose između dvije zemlje, što je bilo kršenje Helsinskog dogovora, a takođe fundamentalno kršenje rezolucije 1244 Savjeta bezbjednosti UN.
"Ispostavilo se da je odluka da se prizna Kosovo bila preuranjena uz obzir stava 10. rezolucije 1244 Savjeta bezbjednosti UN koja ovlašćuje Generalnog sekretara da "uspostavi međunarodno civilno prisustvo na Kosovu da bi bila obezbijeđena privremena administracija za Kosovo pod kojom ljudi Kosova mogu da uživaju značajnu autonomiju u okviru Savezne republike Jugoslavije i koja će da obezbijedi prelaznu administraciju dok uspostavlja i nadgleda razvoj privremenih institucija samouprave da bi se obezbijedili uslovi za miran i normalan život za sve stanovnike Kosova", navedeno je u saopštenju.
Dodaje se da je odluka Vlade Gane u tom trenutku vjerovatno bila inspirisana potragom za mirom i harmonijom.
"Vlada Gane uzela je u obzir postojeći dijalog izmedju Srbije i Kosova čiji je cilj rješavanje ovog pitanja, proizašlog iz težnje Kosova da bude priznato kao nezavisna i suverena drzava, te podržava tekući proces radi okončavanja problema", navelo je Ministarstvo spoljnih poslova i regionalnih integracija Republike Gane.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić ocijenio je danas u Beogradu da će odluka Gane o povlačenju priznanja nezavisnosti Kosova uticati na druge zemlje, naročito afričke, da povuku isti potez, pošto ta država ima veliki politički uticaj.
Dačić je dodao da je Gana 16. zemlja koja je povukla priznanje Kosova, ali da ima najviše stanovnika od svih njih, 29 miliona.
Komentari