Kada je nos tokom većeg dijela godine pun sekreta, to može da izazove glavobolju, infekcije i upale, upozoravaju stručnjaci.
Doktor Svetlana Valjarević kaže da disanje na nos omogućava da u respiratorne puteve dospije ovlažen, isfiltriran i ugrijejan vazduh.
"Putem refleksnih mehanizama, disanje na nos omogućava i optimalni rad srca i pluća", Valjarević i dodaje da u slučaju kada je nos zapušen, disanje je pliće.
Kada se to desi, pacijent najprije osjeća tegobe u vidu umora, pospanosti, glavobolje, pojačane napetosti.
"Kada se diše na usta, sluznica usne duplje i ždrijela je suva i iziritirana, pa su češće infekcije i alergijske reakcije, uključujući i astmu" - kaže dr Valjarević.
Navodeći da disanje na usta može da dovede i do bolnih pukotina na usnama. Zbog otoka sluznice otežana je drenaža sekreta iz nosnih sinusa pa su česte akutne i hronične upale sinusa.
Neophodno je da se adekvatnom terapijom alergija što bolje kontroliše.
"Po organizam je vrlo štetno kada pacijent ne može da diše na nos. Zbog toga se u sprječavanju čestih prehlada savjetuje sezonsko vakcinisanje protiv gripa. Bitna je raznovrsna ishrana, unos voća i povrća, bavljenje fizičkom aktivnošću, izbjegavanje boravka u zagušljivom prostoru", zaključuje Valjarević, pišu Novosti.
Komentari