„Danas, predstavljajući 12 završenih i 16 novododijeljenih grantova za razvoj i promociju turizma na Zapadnom Balkanu, pokazujemo vam samo dio uspješnih priča o našem regionu, a pri tome se ne radi o uspjehu određenih politika ili BDP-a, već o uspjehu ljudi. Suština ovog projekta u sektoru turizma za nas nije samo pitanje koliko dobitnika grantovskih sredstava je danas sa nama, njih 16, ili 12 prošle godine, ili novih 7 od sljedećeg ponedjeljka, ili koliko je sredstava na raspolaganju, i slično. Za nas koji se bavimo regionalnom saradnjom turizam je priča koja se stalno razvija, jer nas uči toleranciji i uvjerava da je najbolja priča koju možemo ispričati o regionu ona o promociji njegovih ljepota i bogatstva,“ kazala je Bregu.
Ona je podsjetila da je prošle godine region posjetilo 12 miliona turista, i navela da ne smatra da se turizam treba predstavljati u brojkama i njegovim koristima, kao recimo da čini samo jednu petinu BDP-a ili da 20 posto ljudi radi u turizmu (na primjer, u 2017. u Albaniji turizam je imao direktan uticaj na zapošljavanje više od 90.000 ljudi) ili da se samo 2 posto BDP-a dodjeljuje sektoru turizma.
"Turizam je mnogo više od toga. Politike, pa tako i one u sektoru turizma, danas se više ne odnose samo na troškove i koristi ili brojke, međutim ono što trebamo ispričati ljudima iz ovog regiona, kao i van njega, jeste priča o tome da region nisu samo problemi i nazadovanje, što se svakog dana čuje u vijestima, nego da je ovo region sa ogromnim ljudskim potencijalom, izvrsnim mladim ljudima, sjajnim ženama (drago mi je da dio grantova ide mladima i ženama) koji čine sve što je u njihovoj moći da pomognu svojim zajednicama i porodicama da napreduju, a tako istovremeno pomažu i razvoj turizma. Dobitnicima naših grantova želim puno uspjeha i zahvaljujem se Evropskoj uniji koja je bezrezervno podržala ovaj projekat, jer imamo običaj da zaboravimo koliko je važno pravilno odabrati ona područja u regionu kojima treba pomoći da bi naša društva napredovala“, rekla je Bregu.
Novih 16 grantova za razvoj turizma na Zapadnom Balkanu uslijedilo je nakon uspješne realizacije prvog kruga od 12 grantova. Novi grantovi će dovesti do dalje diversifikacije ponude kulturološkog i avanturističkog turizma u regionu i unapređenja kvaliteta usluga, vjeruju u Savjetu za regionalnu saradnju.
Rezultati realizacije prvih 12 grantova obuhvataju 16 novih kulturoloških i 18 novih avanturističkih tura, te 350 kilometara novih i bolje uređenih planinarskih staza, uspostavljena je regionalna mreža arheoloških lokaliteta rimskog perioda kao i saradnja arheoloških lokaliteta rimskog perioda; region je dobio svoj prvi standard prilagođenosti biciklistima, kao i prvu regionalnu mrežu jahanja; dok se promocija tura, među kojima su skriveni dragulji starog grada Skoplja i kreativna istorija Balkana, nastavlja preko internet platforme i aplikacija.
Drač je preko 3.000 godina bio mjesto povezivanja trgovine Sredozemlja i istočnog Jadrana, a autori drevnih zapisa nazivali su ga i „jadranska krčma“.
Sprovođenje trogodišnjeg projekta razvoja i promocije turizma vrijednog 5 miliona eura počela je početkom 2018. godine. Projekat radi na stvaranju zajedničkih, na stranim tržištima konkurentnih ponuda kulturološkog i avanturističkog turizma u šest država Zapadnog Balkana kojim bi se privukao veći broj turista u region, produžio njihov boravak, povećali prihodi i doprinijelo rastu i zapošljavanju. Projekat obuhvata i program malih grantova u vrijednosti od 1,62 miliona eura koji se realizuje u tri ciklusa. Prvi ciklus je obuhvatio 12 grantova u vrijednosti od 548.000 eura, dok je u sklopu drugog ciklusa bilo 16 grantova u vrijednosti od 759.000 eura. Preostalih oko 300.000 eura biće dodijeljeno u trećem ciklusu.
Komentari