Izložbom slika u Savremenoj galeriji Zrenjanin pod nazivom „Poklon Saveznog izvršnog vijeća Savremenoj galeriji Zrenjanin 1963. godine” Zrenjanincima je ukazana dragocena prilika da vide 29 slika iz poklon paketa od 136 umjetnina koji nikada nije bio izložen u javnosti od kada je dobijen prije pola vijeka. I poklon od SIV-a i druga djela iz fundusa Savremene galerije koji broji oko 2.600 djela vrijednih stotine miliona dinara, decenijama su razasuta po neuslovnim depoima i skrivena od očiju javnosti. I u depoima drugih vojvođanskih i beogradskih muzeja čame brojna djela neprocjenjive vrijednosti.
U depou Narodnog muzeja nalazi se oko 400.000 umjetničkih predmeta. Najveću vrijednost ima Zbirka strane umjetnosti koju čini 1.100 slikarskih i vajarskih djela, uglavnom evropskih umjetnika od 14. do 20. vijeka.
Među njima su djela Karpača, Tintoreta, Brojgela, Rubensa, Van Goga i Mondrijanija. Najistaknutiji francuski umjetnici čija djela ima Narodni muzej su Koro, Pisaro, Dega, Mone, Renoar, Gogen, Tuluz-Lotrek, Matis, Pikaso, Kandinski i Šagal. U zbirci srpskog slikarstva 18. i 19. vijeka nalazi se preko 1.500 djela velikim dijelom vrhunskih ostvarenja nacionalnog slikarstva...
Umjetnički fond Muzeja savremene umjetnosti danas broji oko 8.000 slika, skuptura, crteža grafika i novih umjetničkih medija. U njemu su slike Šumanovića, Konjovića, Lubarde, Bijelića, Dobrovića, Cuce Sokić i skulpture Meštrovića, Rosandića, Palavičinija i drugih. Od čitavog fundusa trećina nije nikada izlagana.
Muzej savremene umjetnosti Vojvodine posjeduje jednu od najznačajnih zbirki savremene umjetnosti sa naših prostora, ali i iz regiona. Više od 3.000 umjetničkih djela u raznim tehnikama čuva se u depou, a rijetko se izlažu zbog nedostatka prostora.
- Imamo originalne grafike Viktora Vazarelija i Viktora Sota, platna Petra Lubarde i Milana Konjovića i radove Dana Peržovskog koje nijesmo izlagali jer nemamo prostor za stalnu postavku - kaže Sanja Kojić Mladenov, direktoraka MSUV.
U depou Galerije Matice srpske čuva se više od 7.500 slika, crteža, ikona i skulptura koje je ova kuća prikupljala od osnivanja 1847. godine. Najvrjednija djela izlažu se kroz stalne postavke i posebne izložbe, ali postoje radovi koji nijesu izlagani zbog njihovog formata ili težine.
- Nijesmo izlagali dva platna Ferenca Ajzenhuta „Sveti Ladislav“ i „Pred Tislisom“ zbog njihovih ogromnih dimenizija, a nedavno smo nabavili i crtež Vase Pomorišca „Krunisanje Dušanovo“ koji još nijesmo stigli da izložimo - objašnjava Tijana Palkovljević.
Samo Pikaso vrijedi 20 miliona evra
- Vrijednost fundusa Narodnog muzeja je teško procjenjiva. Eventualno se može govoriti o sumi na koju su djela osigurana, to su neke interne cijene kojima ih štitimo - kaže Nikola Kusovac, istoričar umjetnosti.
Primjera radi, on smatra da bi cijena „Glave žene” Pabla Pikasa mogla dostići vrijednost oko 15-20 miliona evra, a da bi „Tahićanka” Pola Gogena mogla da vrijedi i trostruko više.
(Izvor:Blic)