Šveđanin, čiji identitet nije otkriven, je lagao da je završio vojnu školu 1999. godine, a zapravo je nikada nije pohađao. On je falsifikovao diplomu koristeći potpis nepostojećeg generala.
"Naravno, nije dobro što se ovo dogodilo. Moramo slati prave oficire na ove pozicije i osigurati da imamo pravo znanje o osoblju", izjavio je vojni istražitelj.
Lažni oficir služio je kao kapetan na Kosovu i major u Avganistanu gdje je bio zadužen za sigurnost informacija. Za to je morao da ima posebno obrazovanje, koje on nije posjedovao, navodi Sputnjik Internešnel.
On je 2013. dodijeljen NATO-u. Prevara nije otkrivena sve do 2018, a otkrila ju je Obalska straža, u kojoj je lažni oficir zauzimao visok položaj i imao pristup povjerljivim informacijama.
Obalska straža tvrdila je da ga je smijenila sa posla i upozorila oružane snage u decembru 2018. godine, nakon otkrića da je lagao. Uprkos činjenici da je vojska upozorena, on je 2019. izabran za akciju švedsku UN akciju u Maliju.
"Totalno nerazumljivo i veoma zabrinjavajuće za saradnju Švedske i NATO saveza", rekla je NATO stručnjak En-Sofije Dal.
Ministar odbrane priznao je da je primio informaciju od ministra pravde o čovjeku iz Obalske straže sa "sumnjivom biografijom".
Vojni komandant Mikael Biden saznao je za ovaj bezbjedonosni rizik ranije tokom nedjelje i naredio je da se sprovede istraga zašto vojna komanda nije odmah reagovala po primanju izvještaja.
"Ovakve stvari ne smiju da se dešavaju i sada moramo sve da razjasnimo", rekao je on, pritom ocjenivši situaciju kao "ozbiljnu".
Švedska, koja je posljednji put ratovala prije 200 godina, u poslednje vreme pojačala je odbrambenu saradnju sa NATO savezom i, na bilateralnom nivou, sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Komentari