Nakon što se prehlada preleži, može da se nastavi sa normalnim unosom ove hrane, koja ima dokazane benefite po zdravlje.
Svježe povrće
Kada kašljete ili imate upaljeno grlo, trebalo bi da izbjegavate hranu koja je tvrda, oštra i teže se guta. Kako ne biste izazvali jaču iritaciju, najbolje bi bilo da sveže povrće jedete kada se grlo oporavi.
Grašak
Šećeri koji se nalaze u grašku mogu da iziritiraju stomak i izazovu dijareju, gasove i grčeve. To se događa kada organizam ne proizvodi dovoljno enzima koji smanjuje gasove i pomaže u probavi ovih šećera. Kao zamjenu, možete koristiti zobenu kašu, koja sadrži topiva vlakna, cink i selen, koji štite tijelo od infekcije.
Mekinje i pirinač
Imaju veliku količinu vlakana koja se ne otapaju u tečnosti, pa mogu proći kroz crijeva brže od ostalih namirnica, što nije dobro kod pacijenta koji imaju stomačlni virus ili problem sa dijarejom. Ovo se takođe odnosi i na integralni pirinač.
Mlječni proizvodi
Sadrže laktozu koju želudac obrađuje zahvaljujući stomačnom enzimu. U slučaju dijareje, ovaj enzim se može potrošiti zbog upale, pa nije najbolje riješenje da tada unosite mlječne proizvode, koji mogu čak i da pojačaju simptome.
Koštunjavo voće
Ovi plodovi su bogati mastima, pa će organizmu biti potrebno više vremena da ih svari. To može da dovede do stomačnih problema i oduzme energiju koja je potrebna za borbu protiv bolesti. Zato je najbolje da se ne jedu tokom početnih faza bolesti, kada je stomak osjetljiv i postoji visoka temperatura.
Brokoli
Namirnica koja sadrži vitamine, ali je bogata vlaknima koja se teško vare. Kako gastrointestinalni trakt ne bi bio iritiran, jedite namirnice sa manje vlakana koje su lakše za crijeva. Crvene paprike su lakše za stomak, a takođe su bogate vitaminom C, za koji se smatra da skraćuje trajanje simptoma prehlade.
Izvor: Novosti.rs
Komentari