Na sahrani praćenoj topovskom paljbom, ukazano je na Mubarakova ratna dostignuća. To je dio nastojanja vlade da Mubarakova vojna karijera postane njegovo nasljeđe, a ne njegovo vrijeme na funkciji.
Mubarak, koji je bio primoran na ostavku poslije uličnih protesta 2011. godine, preminuo je juče u 91. godini u vojnoj bolnici u Kairu, saopštila je njegova porodica. Primljen je u bolnicu 21. januara.
Sadašnji egipatski predsjednik Abdel Fatah al Sisi kratko je prisustvovao sahrani, izrazio saučešće dvojici Mubarakovih sinova i njegovoj supruzi.
Mubarakovo tijelo kasnije je položeno u grob nekoliko kilometara od porodičnog groblja u Heliopolisu, u Kairu gdje je bio Mubarakov dom tokom velikog dijela njegove vladavine i gdje je živio mirno do smrti.
Državna televizija je uživo prenosila sahranu i emitovala snimke Mubaraka u njegovim mlađim danima prije nego što je postao predsjednik, hvaleći ga za njegovu ulogu kao komandanta vazduhoplovnih snaga u ratu sa Izraelom 1973. Kao predsjednik, Mubarak je kasnije učvrstio mir sa nekadašnjim egipatskim neprijateljem.
Održavanje sahrane sa punim vojnim počastima za jednog svrgnutog vođu izazvalo je osporavanja brojnih Egipćana preko društvenih mreža koji su ukazivali na njegovu osudu za korupciju poslije svrgavanja.
Ipak, bivši predsjednik i dalje uživa određenu popularnost među mnogim Egipćanima.
Komentari