Prosječan čovjek iz zemalja zapadnog svijeta za godinu pojede između 60 i 70 kilograma rafinisanog šećera, a tokom života oko pet tona.
Rezultati prikupljeni testiranjem na životinjama pokazuju da nakon unosa velikih količina šećera dolazi do promjena u mozgu koje su vrlo slične onima koje se javljaju nakon konzumiranja droga.
Znakovi zavisnosti od šećera i efekti koji imaju na naše zdravlje
Osećaj umora nakon jela
Dok šećer daje privremeni osjećaj energije, nuspojava procesa je velik pad šećera koji rezultira osjećajem umora. Ljudi koji ne unose prekomjerne količine slatkog nemaju tolike skokove nivoa šećera u krvi.
Promjene raspoloženja i sklonost depresiji
Ove promjene povezuju se sa posljedicama zavisnosti od šećera, koja nas čini razdražljivima ako je tijelu uskraćeno ono na šta smo ga navikli da mu je potrebno.
Nadutost
Zadržavanje gasova i probavne smetnje nisu samo posljedica unosa premalo biljnih vlakana, već i pretjeranog unosa šećera koji može da dovede do bolova nakon jela i očigledne nadutosti trbuha zbog opterećenja koje njegovo varenje prouzrokuje.
Višak kilograma naročito u predjelu trbuha
Gomilanje kilograma u specifičnoj zoni, odnosno na trbuhu, posljedica je unosa previše šećera, što nije nužno posljedica samo šećera u dezertima, već i šećera u gaziranim pićima, pecivima, tjestenini i brzoj hrani.
Eksperimentalno liječenje zavisnosti od šećera kod životinja
U istraživanju koje je sproveo Karlo Kolantuoni i njegove kolege sa Univerziteta Prinston, pokazalo se da su miševi koji su razvili zavisnost od šećera posle prolazili kroz fazu odvikavanja. Korišćene metode za odvikavanje prouzrokovale su fizičke tegobe kakve se javljaju i prilikom odvikavanja od narkotika.
Izvor: Daily mail/N1
Komentari