Odluka je potvrđena i u dijelu kojim je odbijen zahtjev SDT-a da se od mlađeg Marovića oduzme pravo svojine na pet nepokretnosti u naselju Prijevor, jer je tužilac Lidija Vukčević na ročištu za oduzimanje imovine odustala od tog zahtjeva.
Zahtjevi SDT-a kojim je traženo trajno oduzimanje stambenog prostora u Tivtu u vlasništvu njegove supruge Tamare Marović i imovine Ivana Popovića, šure Miloša Marovića, odbijeni su ranije od strane Višeg suda i tu odluku je potvrdio Apelacioni sud Crne Gore.
Tokom prvostepenog postupka vještaci su u dopunskom nalazu dali četiri varijante prema kojima je Marović imao veće prihode od rashoda od 50.000 do 150.000 eura.
Prema dopunskom nalazu i mišljenju vještaka finansijske struke Predraga Rakočevića i Hamida Šabovića, osuđeni Miloš Marović imao je legalno stečen novac i o tome su se izjasnili, navodeći četiri varijante.
Vukčević nije imala primjedbi na ovaj nalaz izveden na ročištu za trajno oduzimanje imovine od osuđenog Miloša Marovića.
Vještaci su imali zadatak da na osnovu finansijske dokumentacije daju dopunski nalaz o prihodima i rashodima Miloša Marovića za period od 2002. do 2014. godine. Naveli su četiri varijante prihoda i rashoda. Prema prvoj varijanti njegov priliv je iznosio 1.561.428, 54 eura, što je obračunato na osnovu izjava svjedoka, ugovora o zajmu, kao i od profesionalnog anagažovanja kao odbojkaš u OK Budvanska rivijera, te kupoprodajnih ugovora nekretnina, prihoda po osnovu kreditnih zaduženja kod banaka u Crnoj Gori.
U ovom periodu Marović je imao rashod od 1.446.398, 67 eura, što predstavlja višak prihoda u odnosu na rashode u iznosu od 115.029 eura. U drugoj varijanti iznos prihoda od 115.029 eura se uvećava i iznosi 146.733 eura viška prihoda nad rashodima. U trećoj vrijanti je višak prihoda iznosio 96.626 eura.
U četvrtoj varijatni vještaci su dali nalaz na osnovu vjerodostojne finansijske dokumentacije. S obzirom na to da nema pisanih dokumenata, dobili su, kako su naveli, iznos nepokrivenih rashoda prihodima, odnosno višak rashoda prihodima u iznosu od 195.970 eura. Naveli su da su prihodi Miloša Marovića bili 1.250.428 eura, dok su rashodi iznosili 1.446.398 eura.
“Sud odlučuje koja varijanta iz ovog mišljenja je pravilno dokumentovana i zakonita. U zavisnosti koju varijantu prihvati sud, vještaci konkretno mogu utvrditi tačan iznos razlike između prihoda i rashoda novčanih sredstava za Miloša Marovića u period od 2002. do 2014. godine”, navodi se u zaključku ovog nalaza.
Mjesec proveo u pritvoru, uskoro zastara
Miloš Marović ranije je priznao da je učestvovao u nezakonitoj prodaji zemlje u selu Prijevor, čime je Opština Budva oštećena za oko 1,4 miliona eura. Rješenjem Višeg suda u Podgorici usvojen je sporazum o priznanju krivice zaključen između Specijalnog državnog tužilaštva i okrivljenog Miloša Marovića zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja putem pomaganja na organizovan način i on je proveo mjesec dana u Istražnom zatvoru.
Osim toga, određeno je da u budžet države uplati protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 380.000 eura. Sporazumom je definisano da rok uplaćivanja u budžet počinje tri mjeseca od dana pravosnažnosti presude.
Ukoliko Miloš Marović do aprila ne bude izručen Crnoj Gori zbog izdržavanja zatvorske kazne na koju je sporazumom pristao da odrobija godinu dana, nastupiće zastara izrečene kazne.
Komentari