Riječ je o ozbiljnoj špijunskoj kompjuterskoj mreži preko koje su hakeri svakodnevno dobijali povjerljive informacije sa računara vlada, ambasada, vojnih centara, avio-korporacija, vodećih istraživačkih institucija i komercijalnih kompanija širom svijeta.
Iz Laboratorije "Kasperski" navode da ta grupa broji najmanje 50 ljudi, te da nemaju informacije o eventualanoj povezanosti hakera sa kineskim vlastima.
Ipak, napominju da se kineska "hakerska kultura" zasniva na interesantnoj činjenici: oni prvo pokušavaju da ukradu vrijednu informaciju, pa tek onda traže kupca za nju.
Kupci mogu biti i drugi hakeri, konkurentska kompanija, kao i vladine službe.
Prema podacima stručnjaka iz Laboratorije "Kasperski", najviše štete od "Internet putnika" imali su Rusija, Indija, Kazahstan i Mongolija.
Među žrtvama su bile i američke, britanske i južnokorejske kompanije i državne institucije.
Prema zvaničnom izvještaju Laboratorije "Kasperski", "Internet putnik" je zarazio više od 350 sistema u 40 zemalja.
Princip rada hakera bio je jednostavan: pošalju na elektonsku poštu "pismo-pecanje" sa zaraženim sadržajem. Kao rezultat toga hakeri dobijaju mogućnost praćenja svih aktivnosti na zaraženom računaru i automatski kopiraju fajlove.
Analitičari procjenjuju da je na ovaj način ukradeno više od 22 gigabajta informacija.
U ruskoj javnosti mnogi smatraju da je bilo riječi o - međunarodnom skandalu.
Postavlja se pitanje zašto nema ni optužbe, ni izjava iz Ministarstva inostranih poslova i zašto je sve urađano tako da prestupnici već znaju da je njihova mreža otkrivena.
Izor (Nezavisne novine)