Kako je saopšteno iz kabineta premijera, Marković je istakao važnost da se ukupan društveni i politički potencijal Crne Gore okupi oko evropskih vrijednosti i kroz razgovor, razmjenu ideja i mišljenja, nađe zajednički interes i dogovor za rješenja koja će ubrzati proces evropskih integracija.
Predstavnici Udruženja pravnika, na čelu sa njihovim predsjednikom i glavnim i odgovornim urednikom časopisa „Pravni zbornik“ Branislavom Radulovićem, ukazali su na pojedina pitanja koja se odnose na izazove u funkcionisanju institucionalne demokratije i vladavinu prava.
"Na sastanku je istaknut značaj dijaloga i saradnje sa akademskom zajednicom i strukovnim organizacijama i njihovo aktivnije učešće u postupcima izrade zakona i programa, te jačanje funkcije javnih rasprava o prijedlozima zakona za koje je Vlada predlagač", saopšteno je.
Iz Udruženja pravnika su posebno naglasili značaj unapređenja pregovaračkog procesa sa EU u poglavljima 23 i 24, prekid v.d. stanja u većem broju državnih organa i institucija, donošenje novog Građanskog zakonika, izmjene i dopune Krivičnog zakonika, Zakona o NVO, primjena Zakona o slobodi vjeroispovijesti, nastavak reforme i profesionalizacije javne uprave, te unapređenje postupka izbora u naučna zvanja na Univerzitetu i modela obrazovanja pravnika u Crnoj Gori.
Osim premijera Markovića, sastanku su prisustvovali i ministarka javne uprave Suzana Pribilović i glavni pregovarač Aleksandar Drljević. Ispred Udruženja pravnika, osim Radulovića, na sastanku su bili redovna profesorica na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore Maja Kostić Mandić, redovni profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore Nebojša Vučinić, advokat Ana Stanković – Mugoša i generalna sekretarka Udruženja pravnika i ranija sekretarka redakcije časopisa za pravnu teoriju i praksu „Pravni zbornik“ Jadranka Vojinović.
Komentari