Njih dvojica su za italijanski list "Korijera dela sera" otkrili kako im je to pošlo za rukom, prenose "Večernje novosti".
Muškarac (38) je na odeljenje intezivne nege u vrlo ozbiljnom stanju završio 20. februara, ali do 9. marta više nije trebalo da ima intubacijsku cijev za disanje i oporavlja se.
"Virus korona može ozbiljno uticati i na najmlađe. Mladi imaju više oružja za borbu protiv virusa: tretman ‘oživljavanja’ koji uključuje šok-terapije koktelima antivirusnih ljekova, antibioticima i, eksperimentalno, onima koje se koriste za liječenje HIV-a, lakše mogu podnijeti oni koji nisu već fizički oslabili", rekli su ljekari.
"Da bi liječenje bilo uspješno, mora postojati kombinacija tri činioca : terapije kojom se održava vitalnost (hidratacija, vještačko hranjenje itd.), tretmani koktelima eksperimentalnih ljekova i odsutnost naknadnih komplikacija", objasnili su.
"Značajan doprinos šansi za oporavak daje odsutnost drugih patologija, a to znači da, osim pluća, i drugi organi dobro rade. Kod mlađih ljudi liječenje je teže ako postoje i komplikacije u liječenju drugih organa poput srca, jetre i bubrega", kazali su doktori.
"Kritično ali stabilno stanje dobar je znak. Muškarac je u bolnici već tri nedjelje pa su ljekari uspjeli da shvate tok bolesti: stanje se brzo pogoršava, potom slijedi duga faza stabilizacije i konačno slijedi poboljšanje. On je sad u jedinici postintenzivne njege u San Mateu i nalazi se u fazi koju ljekari nazivaju ‘odvikavanjem’, u kojoj se šok terapije postupno obustavljaju. Sam diše i u polusvijesti je", navode dalje doktori.
"On je postao simbol činjenice da se koronavirus može liječiti čak i kad je pacijent u vrlo ozbiljnom stanju", zaključili su.
Komentari