Iz Ministarstva ističu da u kriznim uslovima izazvnim pandemijom korana virusom, postoji realna opasnost za eskalacijom nasilja prema ženama i djecom jer je stanovništvo usmjereno na izolaciju i ograničavanje kretanja.
"U prilog tome govore podaci o broju prijavljenih slučajeva koje saopštavaju nevladine organizacije SOS Nikšić i Crnogorski ženski lobi pružaoci nacionalne sos linija za žene i djecu žrtve nasilja i žrtve seksualnog nasilja. Kućna izolacija svih članova porodice, strah od zaraze, psihoza, problem u snabdijevanju i finansijama, odsutstvo sa posla su samo neki od faktora koji utiču na porast slučajeva nasilja u porodici", kaže se u saopštenju.
Dodajući da ograničavanje kretanja i samoizolacija pružaju nasilnicima priliku za dodatnu demonstraciju sile i kontrole nad žrtvama.
Naglašavajući, da su žrtve porodičnog nasilja upućene da provode sa nasilnicima duže vremenske periode, a neke od njih, zbog straha od zaraze, izbjegavaju da zatraže neophodnu zdravstvenu ili socijalnu pomoć.
"Ministarstvo za ljudska i manjinska prava – Odjeljenje za poslove rodne ravnopravnosti ovim apelom pridružuje se Institutu za rodnu ravnopravnost EU u Viljnusu i Ekspertnom timu Savjeta Evrope - GREVIO zaduženim za praćenje sprovođenja Istanbulske konvencije u skretanju pažnje javnosti i svih relevantnih institucija da u vremenu bespoštedne borbe protiv pandemije virusa COVID19 ne smijemo izgubiti iz vida da trenutna situacija može dodatno pogoditi žene i djecu žrtve nasilja, te u vezi sa tim, apelujemo da se moraju preuzimati i mjere za sprječavanje eskalacije nasilja u porodici", navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva poručuju da su nacionalne linije za žrtve porodičnog nasilja i seksualnog nasilja dostupne 24 časa, dodajući da je kontakt SOS Telefon 080 111 111 i SOS linija za žrtve seksualnog nasilja 020 250 750.
Komentari