Kako su naveli, to je izuzetno brz odgovor kompanija i akademskih radnika, ali djelotvornost vakcine moraće da bude potvrđena, prenosi STA.
Grupa koja djeluje na Farmaceutskom fakultetu u Ljubljani objasnila je da se, ukoliko se vakciniše dovoljno veliki dio populacije, lanac prenosa patogena prekida, čime se indirektno štite pojedinci koji nijesu u mogućnosti da budu vakcinisani protiv raznih zaraznih bolesti.
Navodi se da kao i svi drugi ljekovi, vakcine moraju da ispunjavaju stroge zahtjeve djelotvornosti i sigurnosti, a to može da se postigne samo pažljivo planiranim i opsježnim istraživanjima, koja mogu da traju mnogo godina.
Članovi grupe sa Farmaceutskog fakulteta dodali su da se naučna zajednica oslanja na znanje o povezanim virusima, poput SARS-a i MERS-a.
“Važna prekretnica u spajanju sa koronavirusom bila je određivanje nukleotidne sekvence virusnog genoma, čime su naučnici dobili uvid u virusne gene”, naveli su oni.
Kako su dodali, genetske informacije ključne su za proizvodnju vakcine, jer čine osnovu za proizvodnju jedinstvenih proteinskih virusa koji nakon unošenja u tijelo aktiviraju imunološke stanice.
Državni sekretar u Ministarstvu obrazovanja, nauke i sporta Jure Gasparić kazao je da pandemija istraživače nije uhvatila nepripremljene i dodao da trenutne okolnosti otkrivaju puni društveni potencijal naučnog i istraživačkog rada.
Kako je naveo, istraživači, uključujući slovenačke, već godinama sprovode istraživanja koja su direktno ili indirektno povezana sa sličnim situacijama sa kojima se danas suočavamo.
“Uvjereni smo da upravo nauka može dati najbolje odgovore društvu za izazov sa kojim se suočavamo", dodao je Gasparić.
Mina/Vijesti
Komentari