Ona je takođe rekla, na konferenciji za novinare u Berlinu, da "odgovor" na tu krizu može samo biti "više Evrope, jedna jača Evropa i jedna Evropa koja dobro funkcioniše.
"Suočavamo se sa velikim izazovom za zdravlje našeg stanovništva", rekla je ona podsjećajući da su u različitom stepenu sve zemlje pogođene pandemijom koronavirusa, dok Italija i Španija imaju najveći broj umrlih u EU.
Zato, kako je rekla, u interesu je svih kao i Njemačke da Evropa "izađe jaka iz tog iskušenja".
Ona je govorila uoči važnog sastanka ministara finansija EU posvećenom ekonomskim i finansijskim instrumentima koje treba obezbijediti da se podrže privrede teško pogođene pandemijom koja je zaustavila takoreći cio kontinent.
Merkel se založila za to da Evropa postane više nezavisna u proizvodnji zaštitnih maski, u vreme kada je velika potražnja za maskama u borbi protiv Kovida19 prerasla u oštru svjetsku konkurenciju da se dođe do njih.
"Iako se to tržište sada nalazi u Aziji važno je da iz ove pandemije izvučemo iskustvo da je i nama potreban određen suverenitet, najmanje za jedan stub, da imamo sopstvenu proizvodnju", rekla je Merkel na konferenciji za novinare.
Ona je rekla da ta proizvodnja može da bude u Njemačkoj, ali da će takođe pokušati da se uspostavi širom Evrope.
Merkel je još jednom čvrsto odbacila da u ovoj fazi bude bilo kakvog ublažavanja restriktivnih mera uvedenih u zemlji, gdje je počela nedjelja pred katolički Uskrs kada brojni Njemci tradicionalno idu na putovanja, odlaze na more ili na selo. Rekla je da će se mjere ublažavati u etapama.
Njemačka nije uvela strogu izolaciju kao Francuska ili Italija, ali sve škole i većina prodavnica su zatvorene. Svi za koje je to moguće pozvani su da rade od kuće i okupljanja od više od dve osobe na javnim mjestima su zabranjena. Sve te mjere će ostati na snazi najkraće do 19. aprila.
Komentari