"Pored sveukupnih ekonomskih, socijalnih i društvenih poremećaja, na hiljade porodica u Crnoj Gori se suočava sa nemogućnošću održavanja svojih imanja i kuća. Naime, veliki broj građana posjeduje stambene objekte i imanja van mjesta prebivališta, a mnogima je to u okviru djelatnosti, najčešće poljoprivredne ili turističke", kazao je Krstović.
On je u saopštenju istakao da je usled aktuelne situacije i navedenog problema na stotine hektara obradivih površina ostalo zapušteno, a vrijeme za pripremu zemljišta i sjetvu ističe. Takođe posebno ranjiva grupacija ljudi su pčelari koji moraju otići na imanja na kojem čuvaju košnice da bi ih sačuvali od propasti, kao i građani koji imaju objekte na primorju koje izadaju za vrijeme turističke sezone, jer su spriječeni da odu da ih spreme za nadolazeće turiste.
"Dakle, sada se javlja jedan ozbiljan problem koji nadležni organi moraju veoma brzo da riješe. Mora se pronaći rješenje koje će omogućiti svim građanima koji imaju kuće i imanja van mjesta prebivališta, da ista obilaze, održavaju ili ukoliko te nepokretnosti koriste u privrednoj djelatnosti da obave nužne poslove koji će osigurati nesmetano buduće korišćenje u okviru djelatnosti. Sa druge strane, nadležni su u cilju preventivne zdravstvene zaštiti paralelno sa obezbjeđivanjem korišćenja ovog prava, dužni organizovati posebne procedure i zdravstvene mjere pojačanog nadzora", poručio je predsjednik Opštinskog odbora Demokrata.
U saopštenju se navodi da je predlog Demokrata da se građanima koji listom nepokretnosti u odgovarajućoj pojednostavljenoj proceduri dokažu da posjeduju nepokretnosti van mjesta prebivališta, omogući odlazak do njih i povratak. Vrijeme koje bi proveli u mjestu gdje se nalaze nepokretnosti zavisi od obaveza. Predlog je da se dozvoli jedan dan ukoliko se ide radi obilaska do 15 dana ukoliko se radi na čišćenju i održavanju nepokretnosti.
"U cilju efikasnog sprovođenja ove procedure, neophodno je utvrditi brz i jednostavan administartivni mehanizam. Jedan od načina su elektronske prijave lokalnim samoupravama građana čije se nepokretnosti nalaze na njihovim teritorijama. Nakon provjere, građaninu bi se elektronskim putem dostavila potvrda o pravu korišćenja sa naznačenim periodom, a istovremeno spisak odobrenih zahtjeva dostavljao bi se Upravi policije kako bi ti građani mogli nesmetano da odu do odredišta", objasnio je Krstović.
On je zaključio da Vlada prilikom donošenja mjera zabrane međugradskog saobraćaja morala obratiti pažnju na zaštitu zdravlja građana sa jedne strane ali i pravo očuvanje imovine sa druge strane.
Komentari