Peking draži od Brisela
Istraživanja su potvrdila da iako je Tviter nedavno ukinuo više hiljada naloga koji su služili za promociju predsjednika Aleksandra Vučića i njegove stranke, rezultati DFC-a su potvrdili da je mreža botova i dalje aktivna u Srbiji i to ovog puta u promociji kineske pomoći toj zemlji u vrijeme pandemije koronavirusa i da svakodnevno objavljuje komentare.
"Vučić se više puta tokom epidemije veličao pomoć iz Kine i Rusije, dok je imao kritički odnos prema Evropskoj uniji. Tako je izjavio je kako vjeruje u svog brata i prijtelja Si Đinpinga, dodajući da je jedina zemlja koja im može pomoći Kina. Nakon što je Kina uputila pomoć Srbiji u vidu stručnjaka i medicinske opreme, uslijedili su bilbordi zahvalnosti koje je srpska redakcija Informera samoinicijativno postavila na nekoliko lokacija u Beogradu", saopšteno je iz DFC-a.
Predsjednik Srbije je saopštio da solidarnost EU ne postoji, i da je to bajka na papiru. Istog stava je i ministar inostranih poslova Ivica Dačić, koji je istakao da je Kina trenutno u mogućnosti da pomogne Srbiji, dok se donacije EU ogleda samo prilikom transporta pomoći iz Indije.
U DFC-u su objasnili da je ta pomoć iznosila 7,2 miliona eura, a da je Brisel opredijelio oko 340 miliona eura bespovratne pomoći za zemlje Zapadnog Balkana, od čega će najviše dobiti Srbija – 15 miliona hitne pomoći za zdravstveni sektor i 78,4 miliona eura za prevazilaženje posljedica korona virusa.
"Osim ove pomoći, EU konstatno pomaže zdravstveni sektor Srbije. Unija je od 2000. godine Srbiji obezbijedila 450 miliona eura u donacijama i kreditima EIB za bolnice širom Srbije, Institut Torlak, vozila hitne pomoći sa respiratorima, kao i opremu za testiranje na viruse. Uprkos pomoći EU, na Tviteru je aktuelna kampanja sa ciljem promovisanja kineske pomoći i stvaranje lažne perceprije među ostalim korisnicima", podsjetili su u Centru.
Primjer tvitova šerovanih sa "bot" profila, Foto: DFC
Mreža bot profila
Detaljnom analizom 30.000 tvitova utvrđeno je da je 21.572 objava (71.9%), došla sa „bot“ profila, potvrdili su u DFC-u.
Utvrđeno je da se u obrađenom sadržaju nalaze unikatna 1.124 „bot“ profila.
"Analizom sadržaja može se vidjeti da je primarni zadatak široke mreže naloga bio da veliča srpsko-kinesko prijateljstvo i značaj kineske pomoći u doba epidemije korona virusa. S druge strane, nije izostao ni sadržaj koji kritikuje EU i navodni izostanak pomoći", kazali su iz Centra.
Narativi
Analize su pokazale da se sadržaj, odnosno tvitovi mogu grupisati u tri kategorije, shodno narativima koje su širili:
1. Veličanje kineske pomoći i kinesko-srpskog prijateljstva
2. Veličanje predsjednika Srbije i Vlade za dobro preduzete korake
3. Izostanak pomoći EU
U DFC-u su objasnili da su se generalno gledano, nalozima u kontinuitetu radilo na jačanju Vučića, Vlade Srbije i Kine – ritvitovanjem i odgovaranjem pozitivnim porukama na sadržaj povezan sa njima. Takođe govori se da je i Kina bila u teškoj situaciji, ali se uspješno izborila, tako da je svjesna poteškoća koje Srbija ima.
"Putem tvitova se izražava zahvalnost na iskrenom prijateljstvu i stavlja se fokus na naporima "dva bratska naroda, koja će zajednički pobjediti epidemiju“. Dodatno, ističe se da je predsjednik Vučić svojom politikom ojačao položaj Srbije u svijetu, pa joj zato pomažu Rusi i Kinezi", poručili su DFC-u.
"Analizom podataka od 30.000 naloga koji se odnose samo na Kinu, odnosno njenu pomoć Srbiji u poslednjih mjesec, uviđamo nastavak aktivnosti „bot“ naloga u toj zemlji, koju je i Tviter skoro detektovao. Slične kampanje uvijek su pojačane kada zemlju očekuju važni događaji, poput izbora koji bi trebalo da budu održani ove godine u Srbiji", zaključili su iz DFC-a.
Komentari