Prekidi lanaca snabdijevanja mogli bi učiniti kontraceptivna sredstva nedostupnima za 47 miliona žena u zemljama u razvoju, saopštila je UN-ova agencija za seksualno i reproduktivno zdravlje.
Analiza UNFPA-e takođe predviđa da bi šest mjeseci karantina moglo rezultirati sa 31 milion dodatnih slučajeva polnog nasilja, budući da žene ostaju tokom dužih vremenskih razdoblja zarobljene kod kuće, prenosi Hina, pozivajući se na agenciju Dpa.
Procjenjuje se da će odgađanje programa usmjerenih na ukidanje prakse genitalnog sakaćenja žena (FGM) i dječjih brakova zbog pandemije rezultirati sa dva dodatna miliona slučajeva FGM-a i novih 13 miliona dječjih brakova tokom sljedeće decenije, koji bi inače mogli biti spriječeni, upozorava UNFPA.
Katastrofalne posljedice Covida 19
Iako je riječ o grubim procjenama, ti podaci pokazuju "katastrofalne potencijalne posljedice Covida-19 za žene i djevojčice širom svijeta", istaknula je izvršna direktorica UN-ove agencije Natalia Kanem u medijskom saopšenju.
"Pandemija produbljuje nejednakosti, dovodeći dodatne milione žena i djevojčica u opasnost da izgube mogućnost da planiraju svoje porodice i zaštite svoja tijela i svoje zdravlje", rekla je ona.
"Žensko reproduktivno zdravlje i prava moraju biti zaštićeni po svaku cijenu", dodala je, prenosi Al Džazira.
UNFPA sarađuje s vladama na jačanju zdravstvenih sistema, osiguranju dostupnosti ključnih usluga te poticanju uključivanja zajednice.
Generalni sekretar UN-a Antonio Gutereš nedavno je upozorio na "užasavajući globalni skok" nasilja u porodici za vrijeme krize pandemije korona virusa te pozvao vlade da intenziviraju napore usmjerene na sprečavanje nasilja nad ženama.
Komentari