Udruženju zaštite potrošača Austrije (VSV), koje je najavilo kolektivnu tužbu zaraženih, javilo se do sada 5.384 osobe iz 55 zemalja koje tvrde da su se zarazili u Išglu i u manjoj mjeri u drugim skijaškim centrima pokrajine Tirol Sant Anton i Selden.
Većina, 3.680, iz Njemačke je, zatim slijede Holandija sa 526, Velika Birtanija (152), Belgija (151), Švajcarska (133), i Danska (82).
Iz Austrije se tužbi priključuje 203 osobe, iz SAD 34.
Dokumentovani su slučajevi sa gotovo svih strana svijeta, iz Brazila, Singapura, Zimbabvea, Australije i Kambodže.
Prema pisanju bečkog nedjeljnika "Profil", te brojke nisu "naduvane", već prikazuju samo jedan mali presjek svih zaraza u skijaškom centru.
Tako se VSV prijavilo i 42 Norvežanina koji su se zarazili u Išglu, a zvaničan broj u Norveškoj koji su se sa skijanja iz Austrije vratili bolesni je 16 puta veći.
Do sličnih podataka došao je "Profil" i u drugim zemljama.
Pored suđenja koje čeka vlasti Išgla i Tirola, sve je glasniji i zahtjev politike za personalnim posljedicama.
- Pogrešno ponašanje sa sobom povlači posljedice. Ako rezultat krivičnog postupka ili istražne komisije utvrdi teške greške, onda moraju slijediti personalne posljedice - poručila je Barbara Nesler, poslanica Zelenih, članice vladajuće koalicije.
Vlasti Išgla i pokrajine Tirol optužene su da su zataškale pojavu prvog slučaja zaraze da bi produžili turističku sezonu.
Tako su vlasti Islanda upozorile austrijske kolege na zarazu svojih državljana u Išglu, ali više dana od pismenog obavještenja nije bilo reakcije, kako opštinskih, tako ni pokrajinskih vlasti.
U Išglu se bar "Kicloh" kao žarište infekcije, u kojem su se brojni turisti zarazili korona virusom.
Komentari