"Ipak je to neka inflacija, priznanja su se pretvorila u socijalnu kategoriju", izjavio je ministar Petković u emisiji Radio-televizije Srbije "Oko magazin".
Na temu nacionalnih penzija novinarka "Politike" Mirjana Radošević je, gostujući u emisiji, oštro kritikovala državu koja, kako je kazala, "troši godišnje tri Nobelove nagrade na nacionalne penzije, tri miliona evra odlazi kao dodatak na penzije 450 ljudi, koji će po 50.000 dinara mjesečno primati do kraja života".
Predsjednik Komisije za dodelu nacionalnih priznanja u oblasti kulture na poslednjem konkursu, glumac Miodrag Radovanović Mrgud, jedan od prvih dobitnika nacionalnog priznanja koja se dodjeljuje od 2007.godine, smatra da, dok se ne razgraniči šta je istinska kultura a šta zabava, većina će i dalje misliti da je umjetnost isto što i popularnost, dok će prave vrijednosti ostati zanemarene.
"Imate ženu koja 20 godina radi na Miroslavljevom jevanđelju, a za nju niko ne zna, niti se ona pojavljuje na televiziji, niti prodaje to što zna i umije, a onaj ko na određen način prodaje svoju umjetnost, on je viđen", ocijenio je Radovanović.
Prema njegovim riječima, Kulturno-prosvjetna zajednica je "sve zgrabila" u jedan centar, a njen predstavnik u Komisiji Živorad Ajdačić predstavljao je, kako je dodao, čak četiri udruženja.
O tome da li će nacionalne penzije biti ukinute zbog inflacije i devalvacije u nekoliko poslednjih godina, kako se spekuliše u javnosti, Duško Paunković iz Nacionalnog savjeta za kulturu rekao je da Savjet smatra da to nije razlog da se ova nagrada ukine.
Paunković je ocijenio da je potrebno da se revidiraju uslovi i da se takva praksa izbjegne u budućnosti.
O predlogu Nacionalnog savjeta za kulturu, Ministarstvo kulture će se izjasniti na jesen, a kako je izjavio ministar Petković, nacionalno priznanje ostaje trajno i dodjeljivaće se svakog mjeseca kao što se dodjeljivalo do sada.
(Izvor:Blic)