Građani su se najčešće žalili na dužinu čekanja na pregled, odnos osoblja i kvalitet usluge. U izvještaju o radu Ministarstva zdravlja, koji je usvojila Vlada, ističe se da su se tom resoru prošle godine žalile 143 osobe. U izvještaju Fonda za zdravstveno osiguranje navodi se da su lani obavili 277 kontrola pružanja zdravstvenih usluga u javnim i privatnim ustanovama i da su izrekli sankcije u vrijednosti od 204.000 eura, od čega samo privatnicima 141.000 eura, piše Dan.
“Razmatranje prigovora građana na rad zdravstvenih radnika u zdravstvenim ustanovama: u periodu od 1.1. do 31.12.2019. godine zaštitnicima prava pacijenata u zdravstvenim ustanovama i Ministarstvu zdravlja podnijeto je ukupno 3.481 prigovor pacijenata, od čega je 3.338 pritužbi u zdravstvenim ustanovama, a 143 Ministarstvu zdravlja. Najviše prigovora se odnosilo na Klinički centar Crne Gore, Opštu bolnicu Berane i DZ Podgorica”, navodi se u izvještaju.
Kako se dodaje, svaki prigovor je razmotren u skladu sa Zakonom o pravima pacijenata.
“Prigovora na rad nije bilo za Dom zdravlja Mojkovac, Dom zdravlja Rožaje, Specijalnu bolnicu za plućne bolesti Brezovik i Zavod za transfuziju krvi. Najveći broj pritužbi građani iznesu putem telefona i najveći dio se na dnevnoj osnovi rješava. Podnošenje prigovora pokazuje da su pacijenti upoznati sa sopstvenim pravima kroz institut zaštitnika prava pacijenata, kao i da se povećava povjerenje u institucije sistema. Ishod je da su prava pacijenata u potpunosti ispoštovana s porukom da je interes pacijenta u centru djelovanja zdravstvenog sistema”, ističu u izvještaju.
U izvještaju se navodi da je Ministastvo zdravlja, odnosno Nacionalna komisija za kvalitet i bezbjednost zdravstvene zaštite usvojilo 17 smjernica, protokla i preporuka od čega tri smjernice, devet protokola i pet preporuka, koje su objavljene na zvaničnoj web stranici Ministarstva zdravlja.
“Ishod je bolje pružanje zdravstvene zaštite pacijentima u skladu sa smjernicama i protokolima. U Direkciji za upravljanje i unapređenje ljudskih resursa u zdravstvu donesen je Godišnji plan specijalizacija i užih specijalizacija za 2019. godinu kojim je odobreno 115 specijalizacija i 28 užih specijalizacija Sprovođenje vladinog Programa stručnog osposobljavanja lica sa visokim obrazovanjem – (zdravstveni radnici sa stečenim visokim obrazovanjem) za 2019/2020, a koji se stručno osposobljavaju od 15. januara 2019. godine do 15. oktobra 2020. godine u svim javnim zdravstvenim ustanovama u Crnoj Gori. Za navedeni program prijavljeno je ukupno 287 lica. Izvještaj Ministarstva zdravlja o radu i stanju u upravnim oblastima za 2019. godinu 19 mjesta u svim javnim zdravstvenim ustanovama, na koje je primljeno 160 zdravstvenih radnika sa visokim nivoom obrazovanja”, navode u izvještaju.
Komentari