"Početne hipoteze ukazuju da bi taj sindrom mogao da bude povezan sa korona virusom... Pozivamo sve kliničke ljekare u svijetu da sarađuju sa nacionalnim sanitarnim organima i SZO kako bismo bolje razumjeli taj sindrom kod djece", rekao je generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus, prenosi Beta.
On je na video konferenciji za novinare u Ženevi rekao da je od suštinskog značaja da se utvrde karakteristike sindroma, kako bi se shvatio uzrok i odredili protokoli liječenja.
SZO je utvrdila obrazac koji će ljekarima biti dostupan da prijave svaki sumnjivi slučaj na SRIS (Sindrom sistemskog inflamatornog odgovora).
Za sada je registrovan mali broj oboljelih a uloga novog korona virusa na razvoj te infekcije još je nepoznat, rekao je zvaničnik SZO Majkl Rajan.
"Ne znamo da li je virus taj koji napada ćelije ili je to prekomjerni odgovor imunološkog sistema koji dovodi do upale", kao što je to slučaj za ebolu (hemoragična groznica), dodao je Rajan.
Serološki testovi su pokazali da je dijete bilo u kontaktu sa korona virusom, ali nije razvilo simptome tog virusa.
Simptomi upalnog sindroma su visoka temperatura, bolovi u trbuhu i probavne smetnje, osip, konjunktivitis i jezik koji pocrveni i otekne. Simptomi su slični Kavasakijevoj bolesti koja pogadja djecu manjeg uzrasta.
Kavasakijeva bolest je relativno rijetka autoimuna bolest koja se manifestuje sistemskim zapaljenjem zidova srednje velikih i malih krvnih sudova. Pojavljuju se promjene na sluzkoži kao i oticanje limfnih čvorova.
Bolest je dobila ime po japanskom pedijatru Tomisakuu Kavasakiju koji je 1967. godine prvi opisao simptome bolesti.
Komentari