Stomatolog Sani Sira smatra da nema potrebe da stvarate zalihe tečnosti za ispiranje usta iz više razloga, prenosi N1.
"Iako je ova vijest uzbudljiva, mislim da ljudi ne bi trebali da vjeruju da tečnost za ispiranje usta može da bude lijek za koronavirus ili da može da smanji njegovo širenje ili mogućnost zaraze", izjavila je Sira.
"Mislim da je uopšteno gledano veoma važno da vodite računa o higijeni, kao i da usvojite pravilne jutarnje i večernje rutine oko pranja zuba", dodala je doktorka.
Dr Sira kaže da većina tečnosti za ispiranje usta sadrži alkohol, isti sastojak koji se nalazi u sredstvima za dezinfekciju ruku.
Veoma je važno da se naglasi da to nije isti procenat alkohola. Da bi alkohol dijelova, on mora da bude najmanje sedamdesetoprocentni. To nije slučaj sa ovim tečnostima.
Tečnosti za ispiranje usta su antibakterijske, što je druga važna stvar.
"Dakle, ako se koristi dva puta dnevno, mogu da utiču na bakterije u ustima, a povezanost sa uništavanjem virusa je samo nagađanje" dodaje dr Siri.
Ispiranje usta je dobar završni korak koji bi trebao da bude dio rutine održavanja oralne higijene kako biste se riješili zaostalog plaka i bakterija, ali mala je vjerovatnoća da će da bude od pomoći kod smanjena rizika od zaraze koronavirusom.
Doktorka kaže da je ključno pranje zuba barem dva puta dnevno, mada je poželjno da to bude nakon svakog jela.
"Ako koristite sredstvo za ispiranje usta, pazite da ne dođe do grla, ove tečnosti ne bi trebalo da grgućete jer može da se dogodi i da je progutate. Jednostavno je bućkajte u ustima i ispljunite nakon jednog minuta", savjetuje dr Sira.
Kada je koronavirus u pitanju pridržavajte se preporučenih mjera zaštite. I dalje redovino i temeljino perite ruke, održavajte udaljenost od dva metra od drugih, nosite masku za lice i sredstvo za dezinfekciju ruku.
Komentari