“Nadam se da je razlog tome preopterećenost ljudi u Vladi i u tzv. NKT – da evidentiraju sve one slučajeve kršenja zdravstvenih mjera u danima uličnog proslavljanja državnog praznika i da zauzmu politički stav prema očiglednim "dvostrukim standardima" organa javnog reda. Nagomilalo se argumenata, vidljivih svakom građaninu, da "zakon nije isti za sve", te da se "zdravstvene mjere" koriste za neosnovan progon Crkve”, ističe Perović.
On je dodao da država koja gaji trend nejednakih standarda direktno radi protiv same sebe i sopstvenih ustavnih načela.
“Ako to nije razlog ćutanja Vlade, onda se nadam brzom odgovoru ovih dana, jer Vladu i sadržaj posljednjeg sastanka ekspertskih timova, kao i nedavna uputstva sa međunarodnih adresa obavezuju na jasne i nedvosmislene odgovore na pitanje: mijenjamo li zakon ili ne”, podsjeća on.
Komentarišući pitanje o nedavnom nastupu člana Mitropolijinog pregovaračkog pravnog tima advokata i nekadašnjeg ministra pravde Dragana Šoća na televiziji N1 u okviru koje je iznio stavove i o pravnim i o političkim pitanjima vezanim za krizu u Crnoj Gori, Perović je pojasnio da je Šoć na politička pitanja u toj emisiji iznio svoje lične stavove, dok Crkva stoji iza njegovih javno saopštenih – pravnih stavova.
“ Šoć jeste član mitropolijinog pregovaračkog pravnog tima i to jeste njegovo ispravno predstavljanje u javnosti a što se tiče razgovora koji je imao za regionalnu televiziju, tu je bilo političkih pitanja na koje je on davao odgovore u skladu sa svojim – ličnim, građanskim stavovima”, kaže Perović.
Perović je poručio da ni sveštenici Mitropolije crnogorske-primorske nemaju identične političke stavove, zato što politika nije razlog njihovih okupljanja, već identična duhovna uvjerenja i ista crkvena praksa.
"Šoć nije čitao neko saopštenje Pravnog savjeta Mitropolije, nego je vodio živ razgovor u kome je odgovarao i na pitanja koja se ne tiču samo pravnih tema. Na kraju, bolje reći – na samom početku priče, Šoć je, u pomenutom intervjuu dao jasne pravne stavove crkvenog pravnog tima po pitanju Zakona o slobodi vjeroispovjesti. To je uradio besprekorno, kao što je to činio i u svim prethodnim slučajevima, i Crkva, po prirodi stvari stoji iza tih, tako izrečenih njegovih – pravnih stavova”, objašnjava rektor Bogoslovije na Cetinju.
"Kako zbog činjenice da smo ovih dana mogli vidjeti potpuno neometana masovna okupljanja na ulicama crnogorskih gradova, tako i zbog posljednjeg saopštenja tzv. zdravstvenih vlasti (da ih tako nazovem) – da se zvanična objava kraja epidemije očekuje u prvim danima juna”, kaže Perović.
Kako ističe nada se brzom početku Litija.
“Kada spojimo ove dvije nepobitne činjenice – mislim da nema prostora ni razloga da opstaju mjere koje se tiču zabrane vjerskih okupljanja. Tako smo pročitali i razumjeli brojne savjete sa međunarodnih adresa koje su ovih dana stizale u Crnu Goru. A narod se, evidentno uželio litijskih povorki. Mislim da bi nam ih i ljekari preporučili (isto onako kako ljekari često razumiju i preporučuju post i molitvu) poslije ovoliko dana provedenih u kućama, a po njihovim preporukama”, zaključio je rektor Bogoslovije na Cetinju.
Komentari