Uspon rumunske kinematografije
Uspon rumunske kinematografije

Sve ugledniji festival u Transilvaniji

Uspon rumunske kinematografije

Uspjeh novog talasa svojim kvalitetom potvrdio i sve ugledniji festival u Transilvaniji. Hrabro autorsko hvatanje ukoštac sa dramama pojedinaca suočenih sa izazovima i problemima tranzicije

NOVI talas rumunskih filmova, poslije kraćeg zastoja, ne prestaje da zapljuskuje svjetske filmske festivale ostvarenjima svježeg i originalnog umjetničkog izraza. Prošle godine kinematografija naših istočnih susjeda imala je zapažen nastup na filmskom festivalu u Kanu, sa filmom "Iza brda" Kristijana Mungijua. Na Kroazeti su tada nagrađene i mlade glumice koje su imale glavne uloge u ovom djelu. Uspješan trend nastavio se ove godine filmom "Pozicija djeteta" mladog Kalina Petera Necera. Osvojio je Zlatnog medvjeda, nagradu za najbolji film u Berlinu.

Zbog toga, ali i vrlo opsežnog pregleda trenutnih trendova u rumunskoj kinematografiji, Filmski festival u Klužu predstavlja poslasticu za ljubitelje sedme umjetnosti. Poznata i kao TIFF, što je skraćenica za Transilvanijski internacionali filmski festival, ovogodišnja smotra predstavila se bogatim i zanimljivim programom, uz značajno prisustvo gostiju, autora, producenata i novinara sa svih strana.

To je u neku ruku razumljivo, jer Kluž, drugi po veličini grad u Rumuniji, sa značajnom studentskom populacijom, uprkos mjerama štednje, izdvaja ozbiljna budžetska sredstva, tačnije 1,3 miliona evra, za održavanje ove manifestacije. U programskom kontekstu festivala, ove godine posebno značenje je dobio program "Rumunski dani", kao pregled svega onoga novog što donosi savremena rumunska produkcija. Prikazano je nekoliko filmova već viđenih na značajnim manifestacijama van zemlje, ali i mnogo onih koji su u Klužu imali svoju svjetsku premijeru, uz odgovarajuću promociju, kojoj nije nedostajao glamur svjetskih smotri.

U konkurenciji "Rumunskih dana" našlo se desetak igranih filmova, od kojih nekoliko debitantskih, koji temama, žanrovskom i kinematografskom raznolikošću govore o traganju za novim značenjima savremenog rumunskog filma. Pored pomenute "Pozicije djeteta" Necera, koji na provokativan i upečatljiv način govori o korupciji i politički intoniranim kretanjima u "evropski" orijentisanoj rumunskoj sredini, pažnju zaslužuje "Mjesec u Tajlandu" Pola Negeskua. To je priča o intimnim, emotivnim lutanjima glavnog junaka u potrazi za ljubavlju. Film "Roker" govori o kompleksnom odnosu oca i sina, zatočenog u drogu, koji svoje pokidane veze pronalaze u rok muzici. Snažno razmatranje porodičnih drama na uspješan način demonstrira novi film Aleksandre Guleje "Matej dijete rudara". Tema ovog djela je odnos djede i unuka, čiji roditelji rade u Italiji.

O klimavim emotivnim vezama na ličnom planu i u porodici govori i većina premijerno izvedenih filmova. Očigledno da se rumunski autori poslije talasa "post-Čaušeskovog sindroma" sve više bave dramama pojedinaca suočenih sa izazovima i problemima tranzicije. Bilo da je riječ o krizi srednjih godina glavnog "nevidljivog" junaka, u filmu "Deža vu", Dona Krisua, koji poslije petneast godina braka pokušava da započne novi emotivan život, ili humorno intoniranoj priči o uticaju domaćih životinja na živote vlasnika, u filmu "Domaći" poznatog reditelja Adrijana Sitarua. Bizarna priča "Bukureštanski eksperiment" Toma Vilsona rađena je u vidu dokumentarnog praćenja pretvaranja nekadašnjeg "komuniste" u "kapitalistu", uz pomoć lažnog psihološkog inženjeringa. U tom duhu dosta humora je donijelo "Građenje ljubavi" Julije Rugine, čija se radnja odvija u kampu osmišljenom za "reparaciju" poremećenih bračnih odnosa.

Ozbiljan producentski i rediteljski zadatak predstavlja film "Mis Kristina" Aleksanru Mafteija, rađen prema kultnoj noveli Mirče Elijade, u kom se prepliću realnost i snovi na temu zemaljske ljubavi i one poslije smrti.

(Izvor:Večernje novosti)