Poručile su im i da njihove države, kao kandidati za prijem u Evropsku uniju, treba da sporna pitanja rješavaju u duhu regionalne saradnje.
"Smatramo da je dužnost lidera obje zemlje da vlastitim primjerom pokažu spremnost da dijalogom riješe postojeće razmirice, umjesto da populistički podstiču niske nacionalističke strasti koje možda mogu da donesu glasove na predstojećim izborima, ali mogu da imaju i dugoročne i ozbiljne posledice", navedeno je u saopštenju.
Srbija i Crna Gora imaju zajedničku i dugu istoriju bliskih odnosa, a građane dvije zemlje povezuju neraskidive porodične, prijateljske, kulturne i ekonomske veze, piše u tekstu.
"Nacionalistička retorika, mobilizacija mržnje, vjerske netrpeljivosti i straha, kao i napadi putem tabloidnih medija na odluke jedne ili druge zemlje, podsjećaju na metode korišćene devedesetih godina prošlog vijeka, koje su kulminirale razarajućim sukobima na teritoriji cijele bivše Jugoslavije", upozorile su organizacije civilnog društva.
Istakle su da "predstavnici vlasti moraju da pokažu da su politički zreli i odgovorni i da ophođenje u odnosima dvije države treba da bude takvo da podstiče na mir i stabilnost u regionu, slobode garantovane zakonima, privrednu, kulturnu, zdravstvenu i obrazovnu saradnju i stabilnost garantovanu nezavisnim demokratskim institucijama nasuprot individualnim političkim hirovima".
Apel su potpisali Beogradski centar za bezbjednosnu politiku, Beogradski fond za političku izuzetnost, Centar savremene politike, Centar za evropske politike, Centar za građanske slobode, Centar za međunarodne i bezbjednosne poslove, Evropski pokret u Srbiji, Institut alternativa, Komitet pravnika za ljudska prava i Politikon mreža, prenosi Beta.
Komentari