Prilikom svakog ginekološkog pregleda ljekar će obavezno trudnicu da pošalje na vagu. Mnoge žene se toga plaše! Jer, često će doktor da zaprijeti kažiprstom ako se čini da buduća majka prebrzo dobija na težini. Ili ako se ne zaobljava dovoljno brzo.
Nedovoljna ili pogrešna prehrana mogu da štete i majci i djetetu. A pretjerana težina u trudnoći jedan je od faktora rizika.
Ali: Ako kazaljka na vagi brzo preskače kilograme, ili jedva treperi pred narednom brojkom nema razloga za paniku. U trudnoći bi trebalo da se udebljate 12 kilograma. To je idealno. Ali, da li su u to uračunate specifičnosti svake trudnice (visina, masne naslage, građa)?
Žena koja je prije trudnoće bila vrlo mršava i tanka, može bez daljnjeg da se udeblja 16, 17 ili 18 kg. A krupna žena ne mora u trudnoći na težini da dobije ni minimalnih deset kg. Na početku trudnoće brojne žene čak i smršaju, muka im je i ne mogu da jedu. Ali, samo u rijetkim slučajevima mučnina traje duže od 12 sedmica. Tada se ponovo vraća apetit i težina se stabilizuje.
Mnogo važnije od brojanja kilograma je praćenje toka dobijanja na težini. Ako se iznenada pokaže rupa od pet-šest kilograma u periodu od nekoliko dana, to je pokazatelj gestoze (trudničkog trovanja) pa treba smjesta da se pođe doktoru.
Stvaranje depoa masti i vode biološki je uslovljeno. Vodu će organizam da povuće iz mišića i tako da poravna eventualni nagli gubitak krvi. A te rezerve potrebne su i za period dojenja, prenosi Bebe.avaz.ba
Komentari