Zvaničnici su rekli da će se prvo vratiti oko 200 vojnika sa snagama neposrednog reagovanja 82. vazdušno desantne divizije.
Ostatak aktivne vojske, koji se nalazi u vojnim bazama van grada u sjevernoj Virdžiniji i Merilendu, takođe će biti povučen narednih dana, ako to uslovi dozvole, rekli su zvaničnici, koji su željeli da ostanu anonimni jer nisu ovlašćeni da daju izjave, prenosi Beta.
Vojska je bila na raspolaganju ali nije aktivirana u suzbijanju protesta.
Povlačenje vojske dolazi posle današnje izjave američkog ministra odbrane Marka Espera da trenutni uslovi ne zahtijevaju upotrebu vojnih snaga za sprovođenje zakona za suzbijanje protesta.
Predsjednik Donald Tramp je govorio o mogućnosti da angažuje vojsku da bi ugušio nasilne proteste u nekim američkim gradovima.
Oko 1.300 vojnika iz aktivnih vojnih jedinica raspoređeno je početkom ove nedelje oko Kapitola u Vašingtonu kada su protesti postali nasilni posle smrti Afroamerikanca Džordža Flojda.
Ministar odbrane SAD Mark Esper izjavio je danas da ne podržava predlog američkog predsjednika o aktiviranju Zakona o pobuni da bi bili ugušeni masovni protesti koji se u toj zemlji održavaju zbog smrti Džordža Flojda.
"Mogućnost korištenja aktivnih oružanih snaga u sprovođenju zakona treba iskoristiti samo u krajnjem slučaju i u najtežim situacijama. Sada nismo u ni u jednoj od tih situacija. Ne podržavam aktiviranje Zakona o pobuni ", rekao je je Esper tokom brifinga u Pentagonu.
On je ubistvo Džordža Flojda nazvao "užasnim zločinom".
"Policajac mora da odgovara za ubistvo. Tragedija koju smo vidjeli se previše puta ponavlja", zaključio je Esper.
Komentari