Muzeju u Vinči uskoro novi krov
Vinča je uvrštena u 14 najugroženijih spomenika kulture u Evropi

Pronađena sredstva za obnovu

Muzeju u Vinči uskoro novi krov

Pronađena sredstva za obnovu muzeja vinčanskog nalazišta. Postavka privremeno zatvorena zbog prokišnjavanja starog objekta

MINULOG vikenda javnost je zabrinula vijest da je muzej na čuvenom arheološkom nalazištu Vinča zatvoren, ali kako "Novosti" saznaju, ipak - ne zadugo. To nam je potvrdila Danica Jovović Prodanović, direktorka Muzeja grada Beograda, pod čijom ingervencijom je ovo čuveno arheološko nalazište međunarodnog značaja.

Objekat u Vinči, sa muzeološkom postavkom arheološkog materijala nađenog na ovom lokalitetu udaljenom 11 kilometara od Beograda, star je nekoliko decenija i zbog prokišnjavanja je morao da se zatvori. To je bila jedina moguća odluka muzealaca i arheologa, kako bi ugroženi eksponati bili sačuvani od oštećenja i(li) propadanja.

- Beograd je odobrio 500.000 dinara za popravku krova i očekujemo da u narednih nekoliko dana novac bude prebačen na naš račun. Naime, sprovedena je javna nabavka i kad budemo imali sredstva radovi mogu da otpočnu. Popravka, kako je planirano, ne bi trajala duže od desetak dana - objašnjava Danica Jovović Prodanović.

Na pitanje kako teku planovi sa saniranjem klizišta koje ugrožava ovaj značajni arheološki lokalitet naša sagovornica kaže da je taj problem prebačen u nadležnost Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture. Zavod je uradio predlog studije o izvodljivosti, a kako će dalje teći poslovi na ovom planu zavisi od Sektora za turizam Ministarstva za privredu i finansije. Naime, to je adresa na kojoj je Rapublički zavod konkurisao svojim predlogom studije o izvodljivosti.

Ovog ljeta arheološka istraživanja na Vinči bi trebalo da budu nastavljena, jer je Ministarstvo kulture i informisanja opredijelilo, kako ističe u svom saopštenju, milion i sto hiljada dinara Muzeju grada Beograda za arheološka iskopavanja i istraživanja na tom lokalitetu.

Sredstva su opredijeljena na osnovu odluke Komisije za izbor projekata u oblasti zaštite arheološkog nasljeđa, dok su iskopavanja, kako je navedeno u konkursnoj dokumentaciji, planirana za avgust, navodi se u saopštenju ministarstva. Ranijih godina istraživanja su finansirana zajednički na osnovu sporazuma Republike i Grada, dok posljednjih godina izostaje finansiranje radova na ovom lokalitetu od strane Grada, dodaje se u saopštenju.

Vinča je na nedavno održanom skupu "Evrope nostre" u Grčkoj uvrštena u 14 najugroženijih spomenika kulture u Evropi, ali se potom nije našla među sedam spomenika koji će ove godine i dobiti sredstva iz evropskih fonodova za sanaciju problema.

NEOLITSKA METROPOLA

VinČa je najveće i najcjelovitije istraženo neolitsko naselje u Evropi i pojam kojim se danas obilježava zenit neolitske kulture u Evropi. Arheološko nalazište Bijelo brdo u Vinči, na desnoj obali Dunava, zahvata površinu od desetak hektara. Položaj je pružao sve uslove za dugotrajan boravak ljudskih zajednica: reka, sa svim svojim preimućstvima i zaleđe bogato mineralima i rudama (Avala, Rudnik), lovnim životinjama i plodnim zemljištem. Geografski položaj Vinče obezbeđivao je njenim stanovnicima posredničku ulogu između kultura koje su se razvijale na jugu sve do Egejskog mora i na sjeveru do srednje Evrope. Zbivanja i promjene u materijalnoj i duhovnoj kulturi očitavaju se u pojedinim nivoima kulturnog sloja debljine oko 10 metara, koliko se nataložilo dugim boravkom ljudi na ovom mjestu. Zato je i razumljivo što se Vinča u arheološkoj nauci srednje i jugoistočne Evrope uzima kao pouzdan reper za proučavanje pojave i razvoja velikog broja neolitskih kultura.

(Izvor:Večernje novosti)