Trka u pronalasku vakcine za koronavirus ulazi u treću fazu kliničkih istraživanja. Dvije velike farmaceutske kompanije, Moderna i Džonson&Džonson, sljedećeg mjeseca počinju s testiranjima vakcina protiv virusa SARS-CoV-2 na velikom broju bolesnika, prenosi Jutarnji.hr.
Testiranje na ljudima tako će početi ranije od predviđenog, što daje nadu da bi vakcina za koronavirus mogla da bude spremna za masovnu upotrebu u aprilu sljedeće godine. Kompanije će krenuti s proizvodnjom vakcine i prije nego što budu pouzdano znali da će ona uopšte djelovati, a prvi rezultati očekuju se već u novembru.
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) prije tri dana je objavila je kako je od 133 kandidata, među kojima su razne farmaceutske kompanije i univerziteti, njih deset dobilo odobrenje za testiranje na ljudima. Osim već dva pomenuta, trećoj fazi je najbliže stiglo ispitivanje britanskog Univerziteta Oksford u saradnji s kompanijom AstraZeneca. Oni će s testiranjem početi u avgustu. Svaka studija uključivaće oko 30.000 ispitanika.
Nakon treće faze kliničkog istraživanja slijedi četvrta faza u kojoj se razmatra korišćenje lijeka u javnosti i potvrđuje njegova djelotvornost. Ipak, u svemu tome postoji i rizik jer će kompanije početi s proizvodnjom vakcine prije nego što uopšte budu znale da li je djelotvorna.
Glavni američki epidemiolog Entoni Fauci objasnio je razloge.
“Moderna se priprema za treću fazu koja bi trebalo da počne u prvoj nedelji jula. Počinjemo s proizvodnjom doza prije nego što znamo da li vakcina djeluje – to ćemo uraditi dok testiramo vakcinu. Do novembra ili decembra mogli bismo da znamo da li vakcina djeluje. Do tada ćemo imati već 100 miliona doza”, rekao je Fauci za medicinski časopis JAMA.
Džonson&Džonson planirao je da počne s testiranjem vakcina u septembru, ali zbog uspješnih pretkliničkih podataka i ubrzanog rada na razvoju eksperimentalne vakcine s probnim testiranjem će početi u drugoj polovini jula. Smatraju da bi do aprila sljedeće godine mogli da imaju spremnih 600 do 900 miliona doza.
Komentari