“Realno i objektivno sagledavam činjenicu da su napredak i ostvareni rezultati u ključnim oblastima prepoznati od strane Evropske komisije. Pozitivne ocjene nam daju podstrek, ali i obavezu da nastavimo još snažnije i posvećenije u obavljanju radnih zadataka u korist stvaranja sigurnijeg ambijenta za život naše djece i osjećaj bezbjednosti društvene zajednice. Kada se uporede ovaj i prethodni izvještaj ocjene policije su mnogo pozitivnije i ovo je još jedan pokazatelj posvećenosti i spremnosti policije da sve probleme rješava temeljno i istrajno bez obzira na izazove i očekivane poteškoće”, kazao je Veljović za Dnevne novine komentarišući NonPaper EK o napretku u poglavljima 23 i 24.
On ističe da dokument potvrđuje da je reorganizacija Uprave policije bila promišljena i ispravana strateška odluka i veliki iskorak, naročito u dijelu borbe protiv organizovanog kriminala i pranja novca i finansiranja terorizma.
“Strukturirana na ovaj način crnogorska policija je ojačala kapacitete i kao takva daje doprinos ukupnom integracionom procesu i ostvarenju glavnog spolj nopolitičkog cilja Crne Gore članstvo u Evropskoj uniji”, kazao je direktor policije.
Kako se navodi u ovom dokumentu, Sektor zadužen za borbu protiv organizovanog kriminala uz jasne lance komande pruža jače i bolje koordinisane resurse kao podršku istragama koje vodi Specijalno državno tužilaštvo (SDT).
Operativni kapaciteti povećani su u svim sektorima, neke funkcije su decentralizovane, a odgovornost regionalnih policijskih kancelarija ojačana.
Dokument ukazuje da je EK zabilježila napredak Uprave policije u oblastima međunarodne policijske saradnje, borbe protiv organizovanog kriminala, pranja novca, suzbijanja krijumčarenja opojnih droga i trgovine ljudima.
“Međunarodna policijska saradnja je oblast koja je posebno istaknuta u dokumentu Evropske komisije i ocijenjena kao značajan progres u borbi protiv organizovanih kriminalnih grupa. O tome najbolje govori činjenica da je Uprava policije sprovela jedanaest istraga u okviru međunarodne saradnje vezanih za opojne droge koje su rezultirale uspješnim visoko profilisanim operacijama”, ističe Veljović.
Osim pozitivnih stvari u radu policije, EK ukazuje i na preporuke koje se odnose na dalje jačanje kadrovskih kapaciteta Uprave policije.
“Prepoznajemo i naše realne slabosti i posebno smo posvećeni jačanju svojih kapaciteta i profilisanju usko specijalizovanih kadrova za oblasti koje izvještaj prepoznaje da treba dodatno jačati. Promjene na bolje za crnogorsku policijsku organizaciju su imperativ. Potrebno je imati jasnu viziju i stvaralačku energiju kao i odlučnost i strpljenje, a pozitivne ocjene Evropske komisije dodatno nas ohrabruju i motivišu da nastavimo sa trendom ostvarivanja dobrih rezultata. Značajno je istaći da rezultate prepoznaju, poštuju i uvažavaju i naši građani što se manifestuje stalnim trendom rasta povjerenja građana u policijsku organizaciju”, poručuje Veljović.
Blizu 60.000 komunikacija sa inostranim policijskim službama
Međunarodna policijska saradnja, kako se ističe u dokumentu, nastavila je da igra stratešku ulogu u borbi protiv domaćih kriminalnih grupa, čiji pripadnici često žive i rade van Crne Gore.
Broj komunikacija (59.337) razmijenjenih s inostranim policijskim službama preko Interpola porastao je za 40 odsto u poređenju s 2018. godinom.
Broj komunikacija razmijenjenih preko Europola dostigao je 4.488, što je stabilan broj u poređenju s 2018. godinom. Crna Gora ima status posmatrača u Evropskoj mreži jedinica za ciljane potrage (ENFAST).
Osamnaest crnogorskih bjegunaca trenutno je meta ciljane potrage.
U 2019. naročito je bila važna saradnja s policijskim službama Njemačke, Austrije, Holandije i Sjedinjenih Američkih Država.
Crna Gora je aktivno uključena u Europolove analitičke i operativne projekte, što je bilo ključno za uspjeh više policijskih operacija.
U sklopu Europolovog ciklusa politika EMPACT (Evropska multidisciplinarna platforma za borbu protiv kriminalnih prijetnji) u 2020, Crna Gora je jedan od predvodnika u oblasti politike vatrenog oružja, zajedno sa Španijom. Time je postala prvi partner sa Zapadnog Balkana koji je među predvodnicima neke prioritetne oblasti u okviru EMPACT-a.
“Broj istraženih slučajeva u vezi sa narkoticima u Crnoj Gori nastavio je da raste tokom 2019, čime je konsolidovan trend iz prethodnih godina. Takođe je porastao broj istraga krijumčarenja narkotika na 155, od čega je pet kvalifikovano kao organizovani kriminal, a 150 kao teški kriminal”, navodi se u dokumentu EK.
Jedanaest istraga vođeno je uz međunarodnu saradnju, (što je porast od 175 odsto u poređenju s 2018), koje su dovele do određenog broja uspješnih i medijski ispraćenih operacija.
Posebno se ističe da je u „krupnoj međunarodnoj policijskoj operaciji” sprovedenoj u februaru 2020, zaplijenjeno 5,7 tona kokaina, na brodu koji je plovio od Venecuele do Grčke. Uhapšeno je sedam članova posade, uključujući četiri crnogorska državljanina. Ova operacija bila je rezultat saradnje Ujedinjenog Kraljevstva, Srbije, Holandije, među ostalim partnerima, a zasnivala se na obavještajnim podacima koje je dostavila crnogorska policija.
U dokumentu se podsjeća na još jednu kompleksnu međunarodnu istragu koju je vodila Crna Gora uz podršku Europola, a koja je uključivala agencije za sprovođenje zakona iz Austrije, Hrvatske, Francuske, Portugala, Srbije i Slovenije. Ta istraga, kako se navodi, ozbiljno je poremetila jednu od krijumčarskih ruta od Centralne Amerike do Evrope. Osam lica uhapšeno je u martu 2020. u nekoliko zemalja, nakon što je izvršen pretres 20 lokacija.
U još jednom poznatom slučaju, njemačka policija je u luci Hamburg zaplijenila pola tone kokaina s broda koji je plovio pod crnogorskom zastavom i bio u vlasništvu „Barske plovidbe”, državne kompanije. Akciju je sprovela crnogorska policija s kolegama iz SAD, Njemačke i nekoliko drugih evropskih zemalja.
Dnevne novine/CdM
Komentari