Potpredsjednica političke grupe za vanjske poslove, Kati Piri saopštila je da izbori nijesu bili reprezentativni i da strahuje da neće spriječiti osipanje vladavine prava u zemlji.
“To ne smije da se događa u zemlji koja je kandidat za članstvo u EU. Pozivamo Evropsku komsiju (EK) koja vodi pregovore o pristupanju da zaista analiziraja šta je pošlo po zlu i da izvuče zaključke", navodi Piri.
Smatra da Savjet EU ne bi trebalo da otvara nova poglavlja sa Srbijom prije nego što se ne riješe veliki problemi u oblasti demokratije.
"Kao minimum, potrebni su nam slobodni mediji i raznovrstan parlament, u kome je zastupljena opozicija. Bila sam šokirana kada sam vidjela da komesar Varhelji (Oliver) u sinoćnjoj izjavi nije reko niti jednu riječ o ovim problemima, niti o zahtjevu opozicije da se izbori odgode", kaže Piri.
Izvjestilac EP za Zapadni Balkan i portparol S&D u odboru za vanjske poslove Tonino Picula dodao je da će S&D grupa ostati u bliskom kontaktu sa sestrinskim strankama koje su bojkotovale izbore.
"Nikada ne podržavamo bojkot i mislimo da politička debata mora da se vodi u Parlamentu. Međutim, ovim bojkotom od strane glavnih opozicionih partija i neuspjehom da opozicija uđe u parlament, uprkos spuštanju praga na tri odsto neposredno prije izbora, parlament u Srbiji je izgubio svoju ulogu kao zakonodavno tijelo koje predstavlja sveukupno društvo u Srbiji", rekao je Picula.
Navodi da je Evropska naroda stranka (EPP) u velikoj mjeri odgovorna za trenutnu situaciju.
“Oni štite predsjednika Vučića godinama,dok on pretvara državu u autokratiju. Pozivano EPP da preispita članstvo Vučićeve partije”, navodi Picula.
Šefica delegacije Evropkog parlameta za Srbiju, Tanja Fajon ocijenila je da se nivo demokratije nakon izbora u Srbiji pogoršao, a posebno situacija u oblasti slobode medija.
“Više ne potoji parlamentarna opozicija, što poziva na preispitivanje legitimiteta cjelokupog rada novog parlamenta”, navodi Fajon.
Ona ocjenjuje da je usljed pandemije Covid-19, misija OEBS/ODIHR bila ograničena i da EP nije mogao da pošalje svoje izaslanike. Prema lokalnim posmatračima, izborne neregularnosti su uočene na pet odsto biračkih mjesta, što je veći procenat nego nepravilnosti na parlamentarnim izborima 2016. i predsjedničkim 2017. Izlaznost je, naglašava, bila znatno niža nego prije četiri godine, i ostala je manja od 50 odsto, uprkos pritiscima vlade za učešćem.
“Kao jedna od posrednika Evropskog parlamenta u međustranačkom dijalgu u Parlamentu Srbije, sa žaljenjem konstatujem da uprkos našim naporima, uslovi nijesu bili dovoljni za većinu opozicije da učestvuje u izborima”, kaže Fajon.
Zaključuje da se moraju naći nove metode kako bi se opozicija uključila u sljedeću rundu međupartijskog dijaloga.
Izvor: RTCG
Komentari