Kako su naveli, riječ je o valorizaciji plaže na Sastavcima, u Rogamima i plaže Galeb, kao mjesta koja imaju veliki potencijal, ali i istorijski značaj, kako za građane, tako i za turiste.
„Namjera Glavnog grada je da oživimo sva tradicionalna mjesta okupljanja Podgoričana i ne samo naših sugrađana, već i da pružimo novi sadržaj turistima, a naše plaže i rijeke imaju velike mogućnosti za to. Bogatstvo Podgorice je da rijeke protiču kroz centar grada i da se gradske plaže nalaze u strogom centru što posebno fascinira turiste“, navela je zamjenica gradonačelnika Slađana Vujačić.
Ona je podsjetila da su plaže bile omiljena mjesta okupljanja Podgoričana naročito šezdesetih godina prošlog vijeka i da je upravo cilj Glavnog grada da se građani vrate na gradske plaže i rijeke.
Vujačić, foto: Glavni grad
„Uzimajući u obzir trenutnu epidemiološku situaciju koja je uslovila odlaganje mnogih putovanja, ovaj sadržaj će građanima dati mogućnost da i u ovim okolnostima uživaju u ljetu i boravku na otvorenom. Prva faza projekta se odnosi na uređenje lokacija, a u drugoj fazi će biti kreirana posebna kulturno-umjetinička ponuda, uključujući sportske i druge sadržaje. Na Sastavcima će već od jula biti dostupni različiti muzički, likovni sadržaji, književne večeri, pozorišne predstave i slično. Takođe, u cilju podizanja svijesti o značaju zaštite životne sredine, naročito kod najmlađih, organizovaćemo Dane ekološkog aktivizma na Sastavcima, kao i Dane otvorenog marketa koji je namjenjen promociji preduzetničkih ideja”, pojasnila je zamjenica gradonačelnika.
Plaža Galeb (Labud) će imati i mini biblioteku na otvorenom, prije svega sadržaj za starije sugrađane. Takođe, specifičnost ponude će se odnositi i na sportsko rekreativne dane i kulturno-umjetničke programe.
Plaža u Rogamima će biti dio projekta Mikro 020, a radovi na uređenju ove plaže su u pripremnoj fazi.
Zamjenica je zahvalila kompaniji Bemax, koja je ponudila da u cjelosti finansira uređenje ove lokacije, i istakla da su više više puta pokazali da su istinski prijatelji Podgorice i njenih građana.
Vujačić je na kraju iskazala uvjerenje da će se na ovaj način vratiti duh starim mjestima koja će opet biti mjesta okupljanja i pozvala sve građane da se ovog ljeta družimo na podgoričkim plažama i da ih čuvamo.
Andrijana Pavićević ispred Službe glavnog gradskog arhitetkte istakla je da s obzirom na to da su u pitanju izuzetno vrijedni ambijentalni prostori, sami objekti na njima se moraju uklopiti u dato okruženje, ne smiju biti invazivni, ne smiju biti agresivni i to predviđaju predložena rješenja.
„Podloga se ne smije betonirati, a objekte je moguće postavljati na platformama koje su čelične ili drvene konstrukcije. Privremeni objekti i prateći mobilijar moraju se oblikom, formom i materijalizacijom u potpunosti prilagoditi karakteristikama samog duha lokacije. Javnim pozivom smo zatražili da se dostavi skica prostorne organizacije tj. idejni koncept sa vizualizacijom prostora, prijedlog urbanog mobilijara i pratećih dodatnih sadržaja kao i rasvjete i zelenila. Korisnici se u svakom trenutku moraju voditi principima zaštite životne sredine, tokom pružanja usluga moraju koristiti isključivo biorazgradive materijale“, kazala je ona.
Foto: Glavni grad
Pavićević je dodala da što se tiče plaže Labud dobijeno rješenje podrazumijeva postavljanje plažnog bara koji se nalazi na postojćoj betonskoj podlozi, zatim toaleta i magacina koji se nalaze na terasi iznad, te multifunkcionalne platforme do rijeke, zatim multifukcionalna platforma na rijeci i više modularanih platformi na plaži koje se ukrupnjavanjem mogu formirati u novu multifunkcionalnu veću površinu.
“I za plažu Sastavci smo dobili jedno neinvazivno rješenje koje podrazumijeva samo postavljanje plažnog otvorenog samouslužnog šanka u pećini koja se nalazi na terasi. Terasa će biti ono što i jeste-otvorena javna površina i svojevrsni park na rijeci. Nakon izgradnje vijadukta u Rogamima kompanija Bemax je podnijela inicijativu za uređenje ove plaže i ona je postala dio projekta Mikro 020 kroz koji uređujemo zapuštene zelene površine u gradu. U toku je izrada idejnog rješenja dok se provedu pripremni radovi. Kada govorimo o rijekama u toku je izrada glavnog projekta šetališta uz Ribnicu od objekta Banja do Sastavaka, uporedo se radi i izrada glanog projekta i njegova revizija tako da ćemo u arednih mjesec dana dobiti za glavni projekat i izvještaj revizije nakon čega možemo raspisati tender. Kada je Morača u pitanju u toku je priprema konkurne dokumentacije i izrade geodetske podloge i u narednom periodu ćemo nraspisati konkurs za izradu idejnogurbaniostičko-arhitektonskog rješenja izgradnju šetališta uz Moraču na potezu od pješačkog mosta u Zagoriču do sportskog centra Morača, zaključila je Pavićević.
Dino Kočan iz Direkcije za imovinu komentarišući valorizaciju plaža Sastavci i Galeb kazao je da su predmet javnog poziva bile lokacije za koje je minimalna cijena bila 1500 eura.
"Za lokaciju Kajakaški klub smo imali jednu specifičnost jer se radi o lokaciji nepokretnog kulturnog dobra pa su propozicije oglasa podrazumijevale da projektant na tim privremenim objektima mora obratiti posebnu pažnju. Zadovoljni smo i za obje lokacije, i na sastavcima i plaži Labud, dobili smo finansijski prihvatljive ponude za Glavni grad a imale su i dodatni sadržaj koji su bili uslovljeni kriterijumima javnog poziva. Ugovor će biti potpisan u narednih nekoliko dana", zaključio je Kočan.
Komentari